499 Венузија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
499 Венузија
499Venusia (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален приказ на 499 Венузија заснован на светлосната крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено24 декември 1902
Ознаки
1902 KX
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел4,867 ае
Перихел3,154 ае
4,010 ае
Занесеност0,214
8,031 a
15,927°
Наклон2,091°
256,539°
177,294°

499 Венузијаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 24 декември 1902 година.