4923 Кларк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

4923 Кларкастероид од главниот појас откриен на 2 март 1981 година од страна на Шелте Џон Бас.

4923 Калрк
Откривање
ОткривачШелте Џон Бас
Откриено2 март 1981
Ознаки
1981 EO27
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха ? (JD ?)
Афел? Gm (? AU)
Перихел? Gm (? AU)
? Gm (? AU)
Занесеност?
? d (? a)
? km/s
?
Наклон?°
?
?
Физички особености
Димензии? km
Маса?×10? kg
Средна густина
? g/cm³
? m/s²
? km/s
? d
Албедо?
Температура? K
Спектрален тип
?
?

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]