Прејди на содржината

48 Дорида

Од Википедија — слободната енциклопедија
48 Дорида
Откривање
ОткривачХерман Голдшмит
Откриено19 септември 1857 година
Ознаки
Изговор/ˈdɔərs/
Наречена по
Дорида
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 31 декември 2006 година (JD 2454100.5)
Афел500.093 Gm (3.343 AУ)
Перихел430.463 Gm (2.877 AУ)
465.278 Gm (3,110 ае)
Занесеност0.075
2003.453 d (5.49 а)
336.191°
Наклон6.554°
183.754°
257.583°
Физички особености
Димензииc/a = 0,72 ± 0,01
Среден пречник
215 ± 3 kм
Маса(6,9 ± 2,9)⋅1018 kг
Средна густина
1,32 ± 0,55 g/цм3
11.89 ч
0.066
Ц
6.90

48 Дорида (ознака за мала планета: 48 Дорида) е еден од најголемите астероиди.[1]

Откриен е на 19 септември 1857 година од Херман Голдшмит од неговиот балкон во Париз.

Име[уреди | уреди извор]

За да најде име за објектот, Жак Бабине од Академијата на науките создал потесен список и побарал од геологот Ели де Бомонт да направи изборо.

Де Бомон ја избра Дорида, по Океанид во грчката митологија. Бидејќи Дорида беше откриена истата ноќ со 49 Палес, Де Домон предложи да ги именува двете „Близнаци“.

Физички одлики[уреди | уреди извор]

Прикривање на 19 март 1981 година, остварил пречник од 219±25 км.

Појавување[уреди | уреди извор]

Дорида ќе помине во рок од 0,019 АЕ од Палас во јуни 2132 година.

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

48 Дорида е локација во научно-фантастичната игра заснована на текст Федерација 2.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]