477 Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Италија
Откривање
ОткривачЛујџи Карнера
Откриено воХајделберг
Откриено23 август 1901
Ознаки
ЦМП-ознака477
Наречена по
Италија
1901 GR; A905 UK
Орбитални особености[1]
Епоха 4 јануари 2010
Афел2,870
Перихел1,958
Занесеност0,188
1370,458
314,046
Наклон5,289
10,718
322,435
Физички особености
Димензии22,51 км
0,2769
10,25

477 Италија (1901 GR) — астероид од главниот појас откриен на 23 август 1901 г. италијанскиот астроном Лујџи Карнера во хајделберг.

Фотометриските набљудувања на овој астероид направени во 2005 г. укажуват на вртежен период од 19,4189 часа и колебање на сјајноста од величина од 0,2.[2]

Орбита на астероидот Италија и неговата положба во Сончевиот Систем

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „477 Italia“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-25.
  2. Buchheim, Robert K. (June 2006), „Photometry of asteroids 133 Cyrene, 454 Mathesis, 477 Italia, and 2264 Sabrina“, Astronomy and Astrophysics Supplement Series, 33 (2), стр. 29–30, Bibcode:2006MPBu...33...29B.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]