476 Хедвиг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хедвиг
Откривање
ОткривачЛујџи Карнера
Откриено воХајделберг
Откриено17 август 1901
Ознаки
ЦМП-ознака476
1901 GQ
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 4 јануари 2010
Афел2,847
Перихел2,450
Занесеност0,074
1574,904
88,312
Наклон10,938
286,481
0,8
Физички особености
Димензии116,76 км
27,33
0,0493
T (Tholen), X (SMASSII)
8,55

476 Хедвиг (1901 GQ) — астероид од главниот појас откриен на 17 август 1901 г. од Лујџи Карнера во Хајделберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]