471 Папагена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
471 Папагена
471Papagena (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален приказ на 471 Папагена заснован на светлоснткрива.
Откривање[1]
ОткривачМакс Волф
Откриено7 јуни 1901
Ознаки
1901 GN
Главен појас
Орбитални особености[1]
Епоха 10 април 2007 (ЈД 2454200.5)
Апхел3,5595 АЕ (Q)
Перихел2,2118 АЕ (q)
2,8856 АЕ (a)
Занесување0,2335
4,90 a
83,155° (M)
Наклон14,985°
84,095°
Физички особености
Димензии134,19 km[1]
124.55 ± 8.77[2] km
Маса(3,05 ± 1,73) × 1018[2] kg
Средна густина
3,01 ± 1,82[2] g/cm3
0,1994[1]
S[1]
9,27 до 13,13
6,72[3]
0,147" до 0,041"

471 Папагенаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 7 јуни 1901 година.[1] Привременото име на астероидот било 1901 GN.

Папагена е во поволна положба - опозиција со светлинска величина од 9,8 на секои пет години. На 30 септември 2010 година, имал светлинска величина од 9,68 и ќе станува се посветол до 12 декември 2035 година, кога светлинската величина ќе изнесува 9,28. Именуван е според лик од Моцартовата опера, Магичната Флејта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Yeomans, Donald K., „471 Papagena“, JPL Small-Body Database Browser (NASA Jet Propulsion Laboratory), конс. 2013-03-25. 
  2. 2,0 2,1 2,2 Carry, B. (December 2012), „Density of asteroids“, Planetary and Space Science 73: 98–118, Bibcode:2012P&SS...73...98C, arXiv:1203.4336, doi:10.1016/j.pss.2012.03.009.  See Table 1.
  3. Warner, Brian D. (December 2007), „Initial Results of a Dedicated H-G Project“, Bulletin of the Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers 34: 113–119, Bibcode:2007MPBu...34..113W. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]