Прејди на содржината

463 Лола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лола
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено31 октомври 1900
Ознаки
ЦМП-ознака463
1900 FS; 1926 TC; 1932 FG; 1959 NR
Орбитални особености
Епоха January 4, 2010
Афел2,927306293856164
Перихел1,870523670228485
Занесеност0,2202626252990391
1357,127691127418
158.1616312796982
Наклон13,54591996847379
36,56041425393136
329,3924425981843
Физички особености
Димензии19,97 km
6,206
0,0829
T
11,82

463 Лолаастероид од главниот појас откриен на 31 октомври 1900 година од страна на Макс Волф во Хајделберг.

Орбита на астероидот 463 Лола и неговата положба во Сончевиот Систем

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешн врски[уреди | уреди извор]