Прејди на содржината

450 Бригита

Од Википедија — слободната енциклопедија
450 Бригита
Откривање
ОткривачМакс Волф,
Арнолд Швасман
Откриено10 октомври 1899
Ознаки
1899 EV
Главен појас (Еос)
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел497,682 Gm (3,327 ае)
Перихел404,087 Gm (2,701 ае)
450,884 Gm (3,014 ае)
Занесеност0,104
1911,173 ден. (5,23 a)
17,16 km/s
55,811°
Наклон10,166°
14,739°
355,724°
Физички особености
Димензии33,0 km
Масанепозната
Средна густина
непозната
непозната
непозната
непозната
Албедонепознато
Температуранепознато
Спектрален тип
непознат
10,28

450 Бригита — вообичаен астероид од главниот појас. Станува збор за стероид член на Еосовото семејството.[1]

Откриен од страна на германските астрономи Макс Волф и Арнолд Швасман на 10 октомври во 1899 година во Хајделберг.

  1. Alvarez-Candal, Alvaro; и др. (December 2004), „Rotational lightcurves of asteroids belonging to families“, Icarus, 172 (2): 388–401, Bibcode:2004Icar..172..388A, doi:10.1016/j.icarus.2004.06.008.