44-ти северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
44-ти северен напоредник се наоѓа во Земја
44°
44-ти северен напоредник

44-тиот северен напоредник (44° СГШ) е напоредник што лежи 44 степени северно од екваторот. Минува низ Европа, Средоземното Море, Азија, Тихиот Океан, Северна Америка и Атлантскиот Океан.

На оваа географска ширина, сонцето грее 15 часа и 29 минути за време на летната долгоденица, а 8 часа и 53 минути при зимската краткоденица.[1]

44-тиот напоредник во Висконсин, САД


Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 44° СГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
44°00′ СГШ 0°00′ ИГД /  Франција
44°00′ СГШ 7°39′ ИГД /  Италија
44°00′ СГШ 8°10′ ИГД / Средоземно Море Џеновски Залив
44°00′ СГШ 10°06′ ИГД /  Италија Минува веднаш северно од  Сан Марино
44°00′ СГШ 12°40′ ИГД / Јадранско Море
44°00′ СГШ 15°02′ ИГД /  Хрватска островите Дуги Оток, Пашман и копното
44°00′ СГШ 16°32′ ИГД /  Босна и Херцеговина
44°00′ СГШ 19°14′ ИГД /  Србија долж ~ 3 км
44°00′ СГШ 19°16′ ИГД /  Босна и Херцеговина
44°00′ СГШ 19°34′ ИГД /  Србија
44°00′ СГШ 22°25′ ИГД /  Бугарија
44°00′ СГШ 22°55′ ИГД /  Романија
44°00′ СГШ 26°13′ ИГД /  Бугарија
44°00′ СГШ 27°41′ ИГД /  Романија долж ~ 15 км
44°00′ СГШ 27°53′ ИГД /  Бугарија долж ~ 4 км
44°00′ СГШ 27°56′ ИГД /  Романија
44°00′ СГШ 28°40′ ИГД / Црно Море
44°00′ СГШ 39°11′ ИГД /  Русија
44°00′ СГШ 47°23′ ИГД / Касписко Море минува веднаш северно од островот Чечен,  Русија
44°00′ СГШ 50°55′ ИГД /  Казахстан
44°00′ СГШ 56°00′ ИГД /  Узбекистан
44°00′ СГШ 61°26′ ИГД /  Казахстан
44°00′ СГШ 80°27′ ИГД /  Кина Сјинџанг — минува ~ 22 км северно од Урумчи
44°00′ СГШ 95°30′ ИГД / Монголија Монголија
44°00′ СГШ 111°50′ ИГД /  Кина Внатрешна Монголија
Џилин — минува веднаш северно од Чангчуен
Хејлунгџан
Џилин - долж ~ 2 км
Хејлунгџан - долж <1 км
Џилин - долж ~ 10 км
Хејлунгџан
Џилин - долж ~ 5 км
Хејлунгџан
44°00′ СГШ 131°15′ ИГД /  Русија
44°00′ СГШ 135°32′ ИГД / Јапонско Море
44°00′ СГШ 141°39′ ИГД / Flag of Japan.svg Јапонија островот Хокаидо:
префектура Хокаидо
44°00′ СГШ 144°17′ ИГД / Охотско Море
44°00′ СГШ 144°54′ ИГД / Flag of Japan.svg Јапонија островот Хокаидо:
префектура Хокаидо - полуостров Ширетоко
44°00′ СГШ 145°10′ ИГД / Немурски Проток
44°00′ СГШ 145°39′ ИГД / Курилски Острови островот Кунашир, под управа на  Русија, а полага право Flag of Japan.svg Јапонија
44°00′ СГШ 145°48′ ИГД / Тихи Океан минува веднаш северно од островот Шикотан, под управа на  Русија, а полага право Flag of Japan.svg Јапонија
44°00′ СГШ 124°08′ ЗГД / Flag of the United States.svg САД Орегон
Ајдахо
Вајоминг
Јужна Дакота
Минесота
Висконсин
44°00′ СГШ 87°41′ ЗГД / езерото Мичиген
44°00′ СГШ 86°28′ ЗГД / Flag of the United States.svg САД Мичиген
44°00′ СГШ 82°45′ ЗГД / езерото Хјурон
44°00′ СГШ 81°44′ ЗГД /  Канада Ontario
44°00′ СГШ 77°00′ ЗГД / езерото Онтарио
44°00′ СГШ 76°16′ ЗГД / Flag of the United States.svg САД Њујорк
Вермонт
Њу Хемпшир
Мејн
44°00′ СГШ 69°08′ ЗГД / Атлантски Океан Мејнски Залив - минува веднаш јужно од островите Вајналхевен и Ајл а Хоут во Мејн, Flag of the United States.svg САД
44°00′ СГШ 66°09′ ЗГД /  Канада Нова Шкотска
44°00′ СГШ 64°40′ ЗГД / Атлантски Океан
44°00′ СГШ 59°46′ ЗГД /  Канада Нова Шкотска - остров Сејбл
44°00′ СГШ 59°45′ ЗГД / Атлантски Океан
44°00′ СГШ 1°21′ ЗГД /  Франција

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]