43-ти јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
43-ти јужен напоредник се наоѓа во Земја
43°
43-ти јужен напоредник

43-тиот јужен напоредник е напоредник кој лежи 43 степени јужно од екваторот. Минува низ Атлантскиот Океан, Индискиот Океан, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.

Започнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 43° ЈГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
43°00′ ЈГШ 0°00′ ИГД / Атлантски Океан
43°00′ ЈГШ 20°00′ ИГД / Индиски Океан
43°00′ ЈГШ 145°36′ ИГД / Австралија Австралија Тасманија
43°00′ ЈГШ 147°57′ ИГД / Тихи Океан Тасманово Море
43°00′ ЈГШ 170°34′ ИГД / Нов Зеланд Нов Зеланд Јужен Остров
43°00′ ЈГШ 173°07′ ИГД / Тихи Океан
43°00′ ЈГШ 74°15′ ЗГД /  Чиле о. Чилое
43°00′ ЈГШ 73°21′ ЗГД / зал. Корковадо
43°00′ ЈГШ 72°45′ ЗГД /  Чиле
43°00′ ЈГШ 72°03′ ЗГД /  Аргентина
43°00′ ЈГШ 64°20′ ЗГД / Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]