Прејди на содржината

401 Отилија

Од Википедија — слободната енциклопедија
401 Отилија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено16 март 1895
Ознаки
1895 BT
Главен појас (Кибел)
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел521,697 Gm (3,487 ае)
Перихел480,71 Gm (3,213 ае)
501,203 Gm (3,35 ае)
Занесеност0,041
2239,869 d (6,13 a)
16,27 km/s
223,085°
Наклон5,973°
36,227°
287,806°
Физички особености
Димензии99,0 km
Масанепозната
Средна густина
непозната
непозната
непозната
непозната
Албедонепознато
ТемператураНепозната
Спектрален тип
непознат
9,1

401 отилија — голем астероид од главниот појас .

Откриен од германскиот астроном Макс Волф на 16 март 1895година во Хајделберг.

Орбита на астероидот 401 Отилија