40-ти јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
40-ти јужен напоредник се наоѓа во Земја
40°
40-ти јужен напоредник

40-тиот јужен напоредник (40° ЈГШ) е напоредник кој лежи 40 степени јужно од екваторот. Минува низ Атлантскиот и Индискиот Океан, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.

Почнувајќи од нултиот меридијан, па кон исток, напоредникот 40° ЈГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
40°00′ ЈГШ 0°00′ ИГД / Атлантски Океан
40°00′ ЈГШ 20°00′ ИГД / Индиски Океан
40°00′ ЈГШ 143°53′ ИГД / Австралија Австралија Тасманија - Кингов Остров
40°00′ ЈГШ 144°07′ ИГД / Басов Проток
40°00′ ЈГШ 147°53′ ИГД / Австралија Австралија Тасманија - Флиндерсов Остров
40°00′ ЈГШ 148°17′ ИГД / Тихи Океан Тасманово Море
40°00′ ЈГШ 175°03′ ИГД / Нов Зеланд Нов Зеланд Северен Остров
40°00′ ЈГШ 176°54′ ИГД / Тихи Океан
40°00′ ЈГШ 73°42′ ЗГД /  Чиле
40°00′ ЈГШ 71°40′ ЗГД /  Аргентина
40°00′ ЈГШ 62°20′ ЗГД / Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]