393 Лампетија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
393 Лампетија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено4 ноември 1894
Ознаки
Наречена по
Лампетија
1894 BG
Главен појас
Орбитални особености[1]
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Апхел553,355 Gm (3,699 АЕ)
Перихел278,051 Gm (1,859 АЕ)
415,703 Gm (2,779 АЕ)
Занесување0,331
1691,908 d (4,63 a)
17,87 km/s
358,793°
Наклон14,871°
212,521°
91,055°
Физички особености
Димензии97,0 km
38,7[2] h
8,39

393 Лампетија — доста голем астероид од главниот појас откриен од германскиот астроном Макс Волф на 4 ноември 1894 во Хајделберг. Има невообичаен вртеж, со период од 38,7 часови и промена на светлинската величина од 0,14.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „393 Lampetia“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-25.
  2. 2,0 2,1 Scaltriti, F.; Zappala, V.; Schober, H. J. (January 1979), „The rotations of 128 Nemesis and 393 Lampetia - The longest known periods to date“, Icarus, 37, стр. 133–141, Bibcode:1979Icar...37..133S, doi:10.1016/0019-1035(79)90121-0.