386 Зиегена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
386 Зиегена
386Siegena (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален приказ на 386 Зиегена заснован на светлосната крива.
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено 1 март 1894
Ознаки
Наречена по
Зиеген
1894 AY
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Апхел 507,913 Gm (3,395 АЕ)
Перихел 358,147 Gm (2,394 АЕ)
433,03 Gm (2,895 АЕ)
Занесување 0,173
1798,783 ден (4,92 a)
17,51 km/s
305,663°
Наклон 20,255°
166,951°
220,254°
Физички особености
Димензии 170,35 ± 8,40[1] km
Маса (8,14 ± 1,58) × 1018[1] kg
Средна густина
3,14 ± 0,76[1] g/cm3
Спектрален тип
C
7,43

386 Зиегена — голем астероид од главниот појас. Калсифициран е како астероид од тип C и најверојатно е составен од прости јаглеродни соединенија.

Откриен од страна на германскиот астроном Макс Волф на 1 март 1894 година во Хајделберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Carry, B. (December 2012), "Density of asteroids", Planetary and Space Science 73: 98–118, Bibcode:2012P&SS...73...98C, arXiv:1203.4336, doi:10.1016/j.pss.2012.03.009.  See Table 1.