385 Илматар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
385 Илматар
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено 1 март 1894
Ознаки
Наречена по
Илматар
1894 AX
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Апхел 480,308 Gm (3,211 АЕ)
Перихел 372,044 Gm (2,487 АЕ)
426,176 Gm (2,849 АЕ)
Занесување 0,127
1756,245 ден (4,81 a)
17,65 km/s
25,258°
Наклон 13,567°
345,256°
188,316°
Физички особености
Димензии 92,0 km
Маса непозната
Средна густина
непозната
непозната
непозната
62,35 ч
Албедо непознато
Температура непозната
Спектрален тип
S
7,49

385 Илматар — голем астероид од главниот појас .

Откриен од страна на германскиот астроном Макс Волф на 1 март 1894 година во Хајделберг.[1] Именуван е по Илматар, воздушен девствен дух. Неговата маса е непозната. Неговиот вртежен момент изнесува 62,35 ч.

Наводи[уреди | уреди извор]