35 Левкотеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
35 Левкотеја
Тридимензионален модел од 35 Левкотеја создаден врз основа на светлинска крива
Откривање
ОткривачРоберт Лутер
Откриено19 априла 1855
Ознаки
Изговор/ljˈkɒθiə/
Наречена по
Λευκοθέα Лејкотеја
1948 ДЦ;1950 RS1; 1976 ВХ
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 31 декември 2006 година (ЈД 2454100.5)
Афел549.374 Gm (3.672 ае)
Перихел345.074 Gm (2.307 AУ)
447.224 Gm (2.990 AУ)
Занесеност0.228
Предлошка:Конвертирај
17.00 km/s
77.469°
Наклон7.938°
353.817°
213.962°
Физички особености
Димензии103.1 km
~0.0545 km/s
31.900
Албедо0.066
Температура~162 К
Спектрален тип
C
8.5

35 Левкотеја (ознака за мала планета: 35 Левкотеја ) е голем, темен астероид од астероидниот појас. Откриен е од германскиот астроном Роберт Лутер на 19 април 1855 година, и е именуван по Левкотеја, морска божица во грчката митологија. 35 Левкотеја е астероид од типот C во системот Толен класификација,сугерирајќи јаглероден состав. Кружи околу Сонцето со период од 1887.983|ден|година и има големина на пресек од 103,1 km

Фотометриски набљудувањата на овој астероид од опсерваторијата Орган Меса во Лас Крусис, Ново Мексико во текот на 2010 година дадоа светлинска крива со вртежен период од 31,900 ± 0,001 часа и варијабилност на осветленоста од 0,42 ± 0,04 во магнитуда. Ова е во согласност со претходните студии во 1990 и 2008 година[1].

Пресметаното Лјапуновско време за овој астероид е 20.000 години, што покажува дека тој зафаќа хаотична орбита која случајно ќе се промени со текот на времето поради гравитациските пертурбации на планетите[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Leukothea“. Архивирано од изворникот на 2019-01-24. Посетено на 2021-11-19.
  2. The asteroid 35 Leukothea [мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

]] ]]