Прејди на содржината

3551 Веренија

Од Википедија — слободната енциклопедија
3551 Веренија
Откривање
ОткривачР. С. Данбар
Откриено12 септември 1983 година
Ознаки
МПО337280
За поврзани теми наведени во список, погледајте [[ Марсов крстосувач
]].
Орбитални особености
Епоха 13 јануари 2016 година (ЈД 2457400.5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување11898 денови (32,57 г.)
Афел3.11250 ае (465.623 )
Перихел1.07179 ае (160.338 Gм)
2.09214 ае (312.980 Gм)
Занесеност0.48771
3.03 год (1105.3 d)
241.121°
Предлошка:Дег2ДМС/ ден
Наклон9.51540°
173.840°
193.241°
Земјино НРОП0.0719179 ае (10.75876 Gм)
Физички особености
Димензии0.9 км
4.930 h (0.2054 d)
0.37
V
16.75

3551 Веренија, привремената ознака 1983 РД, е аморски астероид и марсопресекувач откриен на 12 септември 1983 година од Р. Скот Данбар[1]

Иако Веренија поминала на 40 Гм од Земјата во 20 век, никогаш нема тоа да се случи во 21-от.

Во 2028 година ќе достигне 0,025 АЕ од Церера.

3551 Веренија го добила името по првата весталка осветена од легендарниот римски крал Нума Помпилиј.

EНадворешни врски

[уреди | уреди извор]


Предлошка:NE-asteroid-stub