35-ти јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
35-ти јужен напоредник се наоѓа во Земја
35°
35-ти јужен напоредник

35-тиот јужен напоредник (35° ЈГШ) е напоредник кој лежи 35 степени јужно од екваторот. Минува низ Атлантскиот и Индискиот Океан, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.


Почнувајќи од нултиот меридијан, па кон исток, напоредникот 35° ЈГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
35°00′ ЈГШ 0°00′ ИГД / Атлантски Океан
35°00′ ЈГШ 20°00′ ИГД / Индиски Океан Веднаш јужно од Иглениот ’Рт,  ЈАР
35°00′ ЈГШ 116°28′ ИГД / Австралија Австралија Западна Австралија
35°00′ ЈГШ 118°12′ ИГД / Индиски Океан
35°00′ ЈГШ 135°56′ ИГД / Австралија Австралија Јужна Австралија - полуостров Ејр и Осотен Остров
35°00′ ЈГШ 136°10′ ИГД / Спенсеров Залив
35°00′ ЈГШ 136°58′ ИГД / Австралија Австралија Јужна Австралија - Јорков Полуостров
35°00′ ЈГШ 137°45′ ИГД / заливот Св. Винсент
35°00′ ЈГШ 138°30′ ИГД / Австралија Австралија Јужна Австралија - веднаш јужно од Аделаида
Викторија
Нов Јужен Велс
35°00′ ЈГШ 150°47′ ИГД / Тихи Океан Тасманово Море
35°00′ ЈГШ 173°09′ ИГД / Нов Зеланд Нов Зеланд Северен Остров
35°00′ ЈГШ 173°57′ ИГД / Тихи Океан
35°00′ ЈГШ 72°11′ ЗГД /  Чиле
35°00′ ЈГШ 70°21′ ЗГД /  Аргентина Низ дел од границата на покраините Кордоба и Ла Пампа
35°00′ ЈГШ 57°35′ ЗГД / Атлантски Океан устието на Рио де ла Плата - веднаш јужно од Монтевидео,  Уругвај
помеѓу Пунта дел Есте и Островот на Фоките,  Уругвај

Поврзано[уреди | уреди извор]