336 п.н.е

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Настани[уреди | уреди извор]

Александар III Македонски ја наследил круната од својот татко Филип II

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Филип II (382-336 п.н.е.)