334 Чикаго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
334 Чикаго
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено23 август 1892
Ознаки
Наречена по
Чикаго
1892 L
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Апхел598,693 Gm (4,002 АЕ)
Перихел567,598 Gm (3,794 АЕ)
583,145 Gm (3,898 АЕ)
Занесување0,027
2811,04 ден. (7,7 a)
15,09 km/s
292,853°
Наклон4,641°
130,348°
146,242°
Физички особености
Димензии167,26 ± 7,27[1] km
Маса(5,06 ± 5,63) × 1018[1] kg
Спектрален тип
C
7,64

334 Чикаго — голем астероид од главниот појас. Класифициран е како астероид од типот C и најверојатно се состои од јаглероден материјал.

Бил откриен од Макс Волф на 23 август 1892 година во Хајделберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Carry, B. (December 2012), „Density of asteroids“, Planetary and Space Science, 73, стр. 98–118, arXiv:1203.4336, Bibcode:2012P&SS...73...98C, doi:10.1016/j.pss.2012.03.009. See Table 1.