329 Свеа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
329 Свеа
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено 21 март 1892
Ознаки
Наречена по
Шведска
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Апхел 379,709 Gm (2,538 АЕ)
Перихел 361,529 Gm (2,417 АЕ)
370,619 Gm (2,477 АЕ)
Занесување 0,025
1424,275 ден (3,9 a)
18,92 km/s
303,516°
Наклон 15,887°
178,556°
53,058°
Физички особености
Димензии 78,0 km
Маса непозната
Средна густина
непозната
непозната
непозната
22,6 ± 0,01 часови[1]
Албедо непознато
Температура непозната
Спектрален тип
C
9,66

329 Свеа — голем астероид од главниот појас.Класифициран е како астероид од типот C и најверојатно се состои од јаглероден материјал.

Откриен е од страна на Макс Волф на 21 март 1892 година во Хајделберг.

Светлинската крива на 329 Свеа има периодичност од 22,6 ± 0,01 часови, период во кој сјајноста на објектот се менува за светлинска величина 0,10 ± 0,03.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Menke, John и др. (October 2008), "Asteroid Lightcurve Analysis at Menke Observatory", The Minor Planet Bulletin (Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers) 35 (4): 155–160, Bibcode:2008MPBu...35..155M