Прејди на содржината

31 октомври (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 октомври
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 октомври
1345  Фердинанд Iкрал на Португалија.
1391  Едвард Португалскикрал на Португалија.
1424  Владислав IIIкрал на Полска и Унгарија.
1705  Климент XIVримски папа од (1769-1774).
1835  Адолф фон Бајер — германски хемичар.
1838  Луис Iкрал на Португалија.
1892  Александар Алехин — руски шахист.
1903  Џоан Робинсон — англиска економистка.
1905  Хајнрих фон Штакелберг — германски економист.
1919  Димитар Богоевски - Митенароден херој на Македонија.
1920  Фриц Валтер — германски фудбалер.
1921  Бранко Станковиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1929  Бад Спенсер — италијански глумец.
1930  Мајкл Колинс — американски космонаут.
1939  Али Фарка Туре — музичар од Мали.
1942  Атанас Ќушкоски — македонски драмски писател.
1947  Херман ван Ромпој — белгиски политичар.
1961  Питер Џексон — новозенландски режисер.
1963  Џони Мар — англиски рок-музичар, член на групата „Смитс“ (The Smiths).
1964  Марко Ван Бастен — холандски фудбалер.
1968  Ванила Ајс — американски рапер.
1971  Сашо Гешовски — првата жртва од Македонија во воените конфликти кои избиле во 1991 година во СФРЈ.
1972  Григорис Георгатос — грчки фудбалер.
1976  Гути — шпански фудбалер.
1979  Симао Саброса — португалски фудбалер.
1995  Предраг Рајковиќ — српски фудбалски голман.
1997  Маркус Рашфорд — англиски фудбалер.
1999  Јани Атанасов — македонски фудбалер.
2002  Ансу Фати — фудбалер од Гвинеја-Бисау.