Прејди на содржината

31 декември (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 декември
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 декември
1378  Каликст IIIримски папа.
1869  Анри Матис — француски сликар и вајар.
1931  Гил Мел — американски сликар и џез-музичар.
1937  Ентони Хопкинс — велшки филмски, телевизиски и сценски глумец.
1937  Милутин Шошкиќ — српски и југословенски фудбалер.
1941  Алекс Фергусон — шкотски фудбалски тренер.
1942  Енди Самерс — англиски рок-гитарист, член на групата Полис (Police).
1943  Џон Денвер — американски кантри-музичар.
1958  Вал Килмер — американски глумец.
1959  Пол Вестерберг — американски рок-музичар.
1959  Милан Јанковиќ — српски и југословенски фудбалер.
1970  Брајон Расел — американски кошаркар.
1978  Денис Чакар — турска глумица.
1985  Александра Херасименија — белоруска пливачка.
1988  Едвин Канка Ќудиќ — босански активист за човекови права.