293809 Цугшпице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цугшпице
Откривање
ОткривачСтефан Kapгe, Рајнер Kлинг
Откриено воопсерваторија Ханс Лудвиг Нојман, Таунус
Откриено15 септември 2007
Ознаки
MPC ознака293809
Наречена по
Цугшпице
2007 RD162
Орбитални особености
Епоха 27 aприл 2019
Апхел2,9776
Перихел2,3795
Занесување0,1116
1601,19
Наклон6,3343
201,5438
173,9242
Физички особености
16,6

Цугшпице (англ. 293809 Zugspitze) или 2007 RD162 е астероид од главниот појас откриен на 15 септември 2007 г. во опсерваторијата Стардом во опсерваторија Ханс Лудвиг Нојман, Таунус.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]