Прејди на содржината

273P/Понс-Гамбар

Од Википедија — слободната енциклопедија
273П / Понс-Гамбар
Откривање
ОткривачЖан-Луј Понс, Жан-Феликс Адолф Гамбар (прво откритие)
Роб Матсон (второ откритие)
Откриена21 јуни 1827 година (прво откритие)
7 ноември 2012 година (второ откритие)
Други
ознаки
1110 K1?; C/1827 M1; C/2012 V4
Орбитални особености A
Епоха2014-мај-22 (2456799,5)
Лак на набљудување187 години
Афел64.274 ае
Перихел0.81043 ае
Голема полуоска32.542 ае
Занесеност0.97509
Период185.6 години
Наклон136.39
TЈупитер-0.643
НРОС (Земја)0.17 ае (25 million )
Последен перихел19 декември 2012 }
8 јуни 1827 г.
Следен перихел2191-авг-17 (Хоризонти)

273P / Понс-Гамбар е периодична комета во Сончевиот Систем, првпат откриена од Клемент Џ. Тејлор (Кејптаун, Јужна Африка) на 24 ноември , 1915 година.[1] Исто така наречена Комета Понс-Гамбар, е комета со краток период првпат откриена на 21 јуни 1827 година од Жан-Луј Понс и Жан-Феликс Адолф Гамбар.

Има орбита од 186 години. Таа одговара на класичната дефиниција за комета од типот Халеј со (20 години < период < 200 години).

Била изгубена и не била пронајдена до 7 ноември 2012 година, кога аматерскиот астроном Роб Матсон откри комета, и беше идентификувано дека орбиталните пресметки пред обновувањето краток лак за Понс-Гамбар беа целосно погрешни бидејќи кометата имаше само 1-месечен лак на набљудување со лоши податоци.

Оригиналното име кога првпат била откриена било „C/1827 M1., кога се шпекулирало дека кометата Понс-Гамбар имала околу 60 години орбита, се мислело дека е веројатно кометата 1110 К1.

Од нумерирани периодични комети само 153P/Ikeya-Zhang има подолг орбитален период[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „273P/Pons-Gambart“. Архивирано од изворникот на 2021-09-17. Посетено на 2021-11-16.
  2. „273P/Pons-Gambart“. Архивирано од изворникот на 2021-10-20. Посетено на 2021-11-16.