25 април (мост)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: Erioll world.svg 38°41′20″N, 9°10′36″W

25 Април
25th April Bridge and boat.JPG
Поглед од Кристо Реи (јужната страна)
Координати38°41′24″ N; 9°10′37″ W / 38.690066° СГШ; 9.177017° ЗГД / 38.690066; -9.177017Координати: 38°41′24″ N; 9°10′37″ W / 38.690066° СГШ; 9.177017° ЗГД / 38.690066; -9.177017
Носи6 ленти
2 жел. колосека
ПреминуваТахо
МестоЛисабон (десна страна)
Алмада (лева страна)
Официјален називPonte 25 de Abril
ОдржувачLusoponte [1]
Особености
Видвисечки
Вкуп. должина2.277,64 м
Најдолг распон1.012,88 м
Потпростор70 м
Историја
Отворен6 август 1966
Сообраќај
Дневен сообраќај150.000 автомобили
157 возови
Мостарина1,25 €
Местоположба
Карта

Мостот „25 Април“ (португалски: Ponte 25 de Abril) е висечки мост кој го поврзува градот Лисабон,престолнината на Португалија,и општината Алмада на левата страна на реката Тахо. Изградбата завршила на 6 август 1966 г. додека железничката платформа беше додадена во 1999. Често се споредува со мостот „Голден Гејт“ во Сан Франциско поради сличностите во изгледот, и поради тоа што е дело на истото претпријатие. До 1974 г. мостот се нарекувал Салазарски Мост.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]