25 април (мост)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Координати: Erioll world.svg 38°41′20″N, 9°10′36″W

25 Април
25th April Bridge and boat.JPG
Поглед од Кристо Реи (јужната страна)
Координати 38°41′24.23″ СГШ 9°10′37.26″ ЗГД / 38.690066, -9.177017
Носи 6 ленти
2 жел. колосека
Минува Тахо
Место Лисабон (десна страна)
Алмада (лева страна)
Официјален назив Ponte 25 de Abril
Одржувач Lusoponte [1]
Особености
Вид висечки
Вк. должина 2.277,64 м
Најдолг распон 1.012,88 м
Потпростор 70 м
History
Отворен 6 август 1966
Сообраќај
Дневен сообраќај 150.000 автомобили
157 возови
Мостарина 1,25 €

Мостот „25 Април“ (португалски: Ponte 25 de Abril) е висечки мост кој го поврзува градот Лисабон,престолнината на Португалија,и општината Алмада на левата страна на реката Тахо. Изградбата завршила на 6 август 1966 г. додека железничката платформа беше додадена во 1999. Често се споредува со мостот „Голден Гејт“ во Сан Франциско поради сличностите во изгледот, и поради тоа што е дело на истото претпријатие. До 1974 г. мостот се нарекувал Салазарски Мост.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]