24 јуни (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1842  Емброуз Бирс — американски писател.
1869  Георги — грчки принц.
1895  Џек Демпси — американски боксер.
1911  Ернесто Сабато — аргентински писател.
1911  Хуан Мануел Фанџо — аргентински возач во „Формула 1“.
1928  Бранко Хорват — хрватски и југословенски економист.
1930  Клод Шаброл — француски режисер, сценарист и глумец.
1959  Дерек Симпсон — јамајски реге-пејач.
1950  Мајда Тушар — македонска театарска и филмска глумица.
1951  Чарлс Стариџанглиски сценарист.
1968  Борис Гелфанд — израелски шахист.
1977  Франсин Жордишвајцарска пејачка.
1985  Крунослав Симон — хрватски кошаркар.
1991  Мутаз Еса Баршим — катарски атлетичар.
1992  Давид Алаба — австриски фудбалер.