23. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линија преку Земјата
23°
23. северен напоредник

23. северен напоредник (23° СГШ) — напоредник што лежи 23 степени северно од екваторот. Минува низ Африка, Азија, Индискиот и Тихиот Океан, Северна Америка, Карибите и Атлантскиот Океан.

На оваа географска ширина, сонцето грее 13 часа и 33 минути за време на летната долгодневица, а 10 часа и 43 минути за време на зимската краткодневица.[1]

Траса[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, 23° СГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
23°0′N 0°0′E / 23.000° СГШ; 0.000° ИГД / 23.000; 0.000 (Нулти меридијан)  Алжир
23°0′N 11°3′E / 23.000° СГШ; 11.050° ИГД / 23.000; 11.050 (Нигер)  Нигер
23°0′N 13°46′E / 23.000° СГШ; 13.767° ИГД / 23.000; 13.767 (Либија)  Либија
23°0′N 15°0′E / 23.000° СГШ; 15.000° ИГД / 23.000; 15.000 (Чад) Чад Чад
23°0′N 16°58′E / 23.000° СГШ; 16.967° ИГД / 23.000; 16.967 (Либија)  Либија
23°0′N 25°0′E / 23.000° СГШ; 25.000° ИГД / 23.000; 25.000 (Египет) Египет Египет
23°0′N 35°27′E / 23.000° СГШ; 35.450° ИГД / 23.000; 35.450 (Халаипски Триаголник) Халаипски Триаголник полагаат право Египет и Судан - под контрола на Египет
23°0′N 35°40′E / 23.000° СГШ; 35.667° ИГД / 23.000; 35.667 (Црвено Море) Црвено Море
23°0′N 38°48′E / 23.000° СГШ; 38.800° ИГД / 23.000; 38.800 (Саудиска Арабија)  Саудиска Арабија
23°0′N 52°32′E / 23.000° СГШ; 52.533° ИГД / 23.000; 52.533 (Обединети Арапски Емирати)  ОАР емиратот Абу Даби
23°0′N 55°13′E / 23.000° СГШ; 55.217° ИГД / 23.000; 55.217 (Оман)  Оман
23°0′N 59°7′E / 23.000° СГШ; 59.117° ИГД / 23.000; 59.117 (Индиски Океан) Индиски Океан Арапско Море
23°0′N 68°54′E / 23.000° СГШ; 68.900° ИГД / 23.000; 68.900 (Индија) Индија Индија Гуџарат
Мадја Прадеш
Чатисгар
Џарканд
Западен Бенгал
23°0′N 88°52′E / 23.000° СГШ; 88.867° ИГД / 23.000; 88.867 (Бангладеш)  Бангладеш
23°0′N 91°32′E / 23.000° СГШ; 91.533° ИГД / 23.000; 91.533 (Индија) Индија Индија Трипура - долж 20 км
23°0′N 91°43′E / 23.000° СГШ; 91.717° ИГД / 23.000; 91.717 (Бангладеш)  Бангладеш
23°0′N 92°23′E / 23.000° СГШ; 92.383° ИГД / 23.000; 92.383 (Индија) Индија Индија Mizoram
23°0′N 93°8′E / 23.000° СГШ; 93.133° ИГД / 23.000; 93.133 (Мјанмар)  Бурма (Бурма)
23°0′N 99°31′E / 23.000° СГШ; 99.517° ИГД / 23.000; 99.517 (Кина)  Кина Yunnan
23°0′N 104°50′E / 23.000° СГШ; 104.833° ИГД / 23.000; 104.833 (Виетнам)  Виетнам
23°0′N 105°48′E / 23.000° СГШ; 105.800° ИГД / 23.000; 105.800 (Кина)  Кина Guangxi
Гуангдунг — минува веднаш јужно од Гуангџоу
23°0′N 116°31′E / 23.000° СГШ; 116.517° ИГД / 23.000; 116.517 (Јужнокинеско Море) Јужнокинеско Море
23°0′N 120°7′E / 23.000° СГШ; 120.117° ИГД / 23.000; 120.117 (Тајван)  Тајван островот Тајван (полага право  Кина)
23°0′N 121°19′E / 23.000° СГШ; 121.317° ИГД / 23.000; 121.317 (Тихи Океан) Тихи Океан минува веднаш јужно од островот Нихоа (Хаваи,  САД)
23°0′N 110°5′W / 23.000° СГШ; 110.083° ЗГД / 23.000; -110.083 (Mexico)  Мексико полуостровот Долна Калифорнија
23°0′N 109°42′W / 23.000° СГШ; 109.700° ЗГД / 23.000; -109.700 (Калифорниски Залив) Калифорниски Залив
23°0′N 106°11′W / 23.000° СГШ; 106.183° ЗГД / 23.000; -106.183 (Мексико)  Мексико
23°0′N 97°46′W / 23.000° СГШ; 97.767° ЗГД / 23.000; -97.767 (Мексикански Залив) Мексикански Залив
23°0′N 83°13′W / 23.000° СГШ; 83.217° ЗГД / 23.000; -83.217 (Куба)  Куба минува веднаш јужно од Хавана
23°0′N 79°59′W / 23.000° СГШ; 79.983° ЗГД / 23.000; -79.983 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
23°0′N 74°55′W / 23.000° СГШ; 74.917° ЗГД / 23.000; -74.917 (Бахами)  Бахами островот Лонг Ајленд
23°0′N 74°51′W / 23.000° СГШ; 74.850° ЗГД / 23.000; -74.850 (Атлантски Океан) Атлантски Океан минува веднаш северно од островот Крукед Ајленд,  Бахами
минува веднаш јужно од островот Самана Кеј,  Бахами
23°0′N 16°8′W / 23.000° СГШ; 16.133° ЗГД / 23.000; -16.133 (Западна Сахара) Западна Сахара полага право Мароко Мароко
23°0′N 13°5′W / 23.000° СГШ; 13.083° ЗГД / 23.000; -13.083 (Мавританија)  Мавританија
23°0′N 6°20′W / 23.000° СГШ; 6.333° ЗГД / 23.000; -6.333 (Мали)  Мали овој дел од Мали има прогласено независност како  Азавад
23°0′N 1°40′W / 23.000° СГШ; 1.667° ЗГД / 23.000; -1.667 (Алжир)  Алжир

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2019-10-12. Посетено на 2012-06-27.