221 Eos

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
221 Eos
Откривање
Откривач Johann Palisa
Датум на откривање January 18, 1882
Означувања
Привремено име n/a
Категорија Main belt (Eos)
Епоха 30 јануари, 2005 (JD 2453400.5)
Апхелион 496.912 Gm (3.322 AU)
Перихелион 404.104 Gm (2.701 AU)
Голема полуоска 450.508 Gm (3.011 AU)
Занесување 0.103
Орбитален период 1908.778 d (5.23 a)
Просечна
орбитална брзина
17.16 km/s
Средна аномалија 351.618°
Наклон 10.887°
Долж. на
искач. јазол
141.959°
Аргумент на перихелионот 196.03°
Физички особености
Димензии 104.0 km
Маса unknown
Средна густина unknown
Гравитација на екваторската површина unknown
II вселенска брзина unknown
Вртежен период 10.436 h
Албедо 0.140
Температура unknown
Спектрален тип K
Апсолутна величина (H) 7.67

Наводи[уреди | уреди извор]