221 Еос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
221 Eos
Откривање
Откривач Johann Palisa
Откриено January 18, 1882
Ознаки
n/a
Main belt (Eos)
Орбитални особености
Епоха 30 јануари, 2005 (JD 2453400.5)
Апхел 496.912 Gm (3.322 AU)
Перихел 404.104 Gm (2.701 AU)
450.508 Gm (3.011 AU)
Занесување 0.103
1908.778 d (5.23 a)
17.16 km/s
351.618°
Наклон 10.887°
141.959°
196.03°
Физички особености
Димензии 104.0 km
Маса unknown
Средна густина
unknown
unknown
unknown
10.436 h
Албедо 0.140
Температура unknown
Спектрален тип
K
7.67

Наводи[уреди | уреди извор]