21 јуни (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1002  Лав IXримски папа.
1781  Симеон Денис Поасон — француски математичар и физичар.
1839  Мачадо де Асис — бразилски писател.
1905  Жан Пол Сартр — француски филозоф и писател.
1921  Џејн Расел — американска глумица.
1948  Јован Аќимовиќ — српски и југословенски фудбалер.
1954  Бранко Цветкоски — македонски поет.
1955  Мишел Платини — француски фудбалер.
1961  Ману Чао — француско-шпански музичар.
1973  Џулиет Луис — американска глумица и пејачка.
1973  Иван Аџиќ— српски фудбалер.
1982  Вилијам — војвода од Кембриџ.
1983  Едвард Сноуден — американски разоткривач.
1986  Лана Дел Реј — американска пејачка и текстописец.
1990  Сандра Перковиќ — хрватска атлетичарка.