21 Лутеција

Од Википедија — слободната енциклопедија
21 Лутеција
Податотека:Lutetia closest approach (Rosetta).jpg
Слика од 21 Лутеција на најблиско растојание од Земјата
Откривање
ОткривачХерман Голдшмит
Откриено15 ноември 1852
Ознаки
Изговор/ljˈtʃə/
Наречена по
Париз (латински: Lutētia)
Главен појас
Орбитални особености[1]
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел2,834 ае (423,955 Gm)
Перихел2,036 ае (304,600 Gm)
2,435 ае (364,277 Gm)
Занесеност0,164
3,80 a (1387,902 ден.)
18,96 км/s
75,393°
Наклон3,064°
80,917°
250,227°
Физички особености
Димензии(121± 1) × (101 ± 1) × (75 ± 13) km[2]
Зафатнина5,0 ± 0,4×1014 м3[3]
Маса1,700 ± 0,017×1018 kg[3]
Средна густина
3,4 ± 0,3 g/cм3[3]
~&100000000000000050000000,05 m/s²
~0.069 км/s
0,3402 ден. (8,1655 ч.)[1]
96°[2]
Северенополна ректасцензија
51,8 ± 0,4°[2]
Северенополна деклинација
+10,8 ± 0,4°[2]
Албедо0,19 ± 0,01[2]
0,073 ± 0,002 [2]
Температура170–245 K[4]
Спектрален тип
M[1]
9,25[5] to 13.17
7,29[6]

21 Лутецијаастероид од главниот појас откриен на 15 ноември 1852 година од страна на Херман Голдшмит.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име jpldata.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 doi:10.1126/science.1207325
    Овој навод ќе се дополни автоматски во текот на следните неколку минути. Можете да го прескокнете редот или да го проширите рачно
  3. 3,0 3,1 3,2 M. Pätzold, T. P. Andert, S. W. Asmar, J. D. Anderson, J.-P. Barriot, M. K. Bird1, B. Häusler, M. Hahn, S. Tellmann, H. Sierks, P. Lamy, B. P. Weiss (October 28, 2011). „Asteroid 21 Lutetia: Low Mass, High Density“. 334 (6055). Science Magazine: 491–2. Bibcode:2011Sci...334..491P. doi:10.1126/science.1209389. Посетено на 2011-10-28. Наводот journal бара |journal= (help)CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Coradini2011.
  5. „AstDys (21) Lutetia Ephemerides“. Department of Mathematics, University of Pisa, Italy. Посетено на 2010-06-28.
  6. Magri, C (1999). „Mainbelt Asteroids: Results of Arecibo and Goldstone Radar Observations of 37 Objects during 1980-1995“. Icarus. 140 (2): 379. Bibcode:1999Icar..140..379M. doi:10.1006/icar.1999.6130.

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Birlan04“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Lazzarin04“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Feierberg83“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Dollfus75“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „mnras12_213“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „plo19_29“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „hcoc69_7“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Torppa03“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]