21. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
21st јужнен напоредник

21. јужен напоредник (21° ЈГШ) — напоредник кој лежи 21 степени јужно од екваторот. Минува низ Атлантскиот Океан, Африка, Индискиот Океан, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.
Започнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 21° ЈГШ минуза низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
21°0′S 0°0′E / 21.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -21.000; 0.000 (Нулти меридијан) Атлантски Океан
21°0′S 13°31′E / 21.000° ЈГШ; 13.517° ИГД / -21.000; 13.517 (Намибија) Намибија Намибија
21°0′S 21°0′E / 21.000° ЈГШ; 21.000° ИГД / -21.000; 21.000 (Боцвана)  Боцвана
21°0′S 27°42′E / 21.000° ЈГШ; 27.700° ИГД / -21.000; 27.700 (Зимбабве)  Зимбабве
21°0′S 32°28′E / 21.000° ЈГШ; 32.467° ИГД / -21.000; 32.467 (Мозамбик)  Мозамбик
21°0′S 35°6′E / 21.000° ЈГШ; 35.100° ИГД / -21.000; 35.100 (Индиски Океан) Индиски Океан Мозамбички Проток
21°0′S 43°52′E / 21.000° ЈГШ; 43.867° ИГД / -21.000; 43.867 (Мадагаскар)  Мадагаскар
21°0′S 48°27′E / 21.000° ЈГШ; 48.450° ИГД / -21.000; 48.450 (Индиски Океан) Индиски Океан
21°0′S 55°15′E / 21.000° ЈГШ; 55.250° ИГД / -21.000; 55.250 (Франција)  Франција островот Реинион
21°0′S 55°43′E / 21.000° ЈГШ; 55.717° ИГД / -21.000; 55.717 (Индиски Океан) Индиски Океан минува веднаш јужно од островот Бароу, Западна Австралија, Австралија Австралија
21°0′S 116°8′E / 21.000° ЈГШ; 116.133° ИГД / -21.000; 116.133 (Австралија) Австралија Австралија Западна Австралија
Северна Територија
Квинсленд
21°0′S 149°6′E / 21.000° ЈГШ; 149.100° ИГД / -21.000; 149.100 (Корално Море) Корално Море минува низ Територијата на Коралноморските Острови, Австралија Австралија
21°0′S 164°41′E / 21.000° ЈГШ; 164.683° ИГД / -21.000; 164.683 (New Caledonia)  Нова Каледонија
21°0′S 165°24′E / 21.000° ЈГШ; 165.400° ИГД / -21.000; 165.400 (Корално Море) Корално Море
21°0′S 167°4′E / 21.000° ЈГШ; 167.067° ИГД / -21.000; 167.067 (Нова Каледонија)  Нова Каледонија островот Лифу
21°0′S 167°22′E / 21.000° ЈГШ; 167.367° ИГД / -21.000; 167.367 (Тихи Океан) Тихи Океан минува веднаш северно од островот Тонгатапу,  Тонга
минува веднаш северно од островот Раротонга,  Кукови Острови
минува веднаш јужно од атолот Ануанураро,  Француска Полинезија
минува веднаш северно од атолот Ануанурунга,  Француска Полинезија
минува веднаш северно од атолот Нукутепипи,  Француска Полинезија
21°0′S 70°10′W / 21.000° ЈГШ; 70.167° ЗГД / -21.000; -70.167 (Чиле)  Чиле
21°0′S 68°22′W / 21.000° ЈГШ; 68.367° ЗГД / -21.000; -68.367 (Боливија)  Боливија
21°0′S 62°15′W / 21.000° ЈГШ; 62.250° ЗГД / -21.000; -62.250 (Парагвај)  Парагвај
21°0′S 57°50′W / 21.000° ЈГШ; 57.833° ЗГД / -21.000; -57.833 (Бразил)  Бразил Јужно Мато Гросо
Сао Паоло
Минаш Жераис
Рио де Жанеиро
Еспирито Санто
21°0′S 40°48′W / 21.000° ЈГШ; 40.800° ЗГД / -21.000; -40.800 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]