Прејди на содржината

206 Херсилија

Од Википедија — слободната енциклопедија

206 Херсилија (1961 WG, 1974 PM) е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 13 октомври 1879 година од страна на Кристијан Хајнрих Фридрих Петерс.

206 Hersilia
3Д модел на 206 Херсилија
Откривање
ОткривачКристијан Хајнрих Фридрих Петерс
Откриено13 октомври 1879
Ознаки
1961 WG, 1974 PM
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (JD 2453400.5)
Афел426.626 Gm (2.852 ае)
Перихел393.121 Gm (2.628 ае)
409.873 Gm (2.74 ае)
Занесеност0.041
1656.444 d (4.54 a)
17.99 km/s
153.721°
Наклон3.781°
145.281°
302.608°
Физички особености
Димензии104.6 km
Масанепознато
Средна густина
непознато
непознато
непознато
7.330 h
Албедо0.055
Температуранепознато
Спектрален тип
C
8.68

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]