206P/Барнард – Боатини

Од Википедија — слободната енциклопедија
206P/Барнард – Боатини
Откривање
Откриена13 октомври, 1892
Други
ознаки
Barnard 3;D/1892 T1; P/1892 T1;1892e; 1892 V;
Орбитални особености A
Епоха2000-март-03.00(ЈД 2451606.5)
Афел5.30856 ае
Перихел0.97881 ае
Голема полуоска3.143688 AU
Занесеност0.688642
Период5.5740 a
Наклон31.9741°
НРОС (Земја)0.018 ае (2,700,000 kм)
Последен перихел4 март, 2021 27 август , Сјуичи Накано (2009-03-18). „206P/Барнард-Ботини (НК 1752)“. ОАА компјутери и секции за мали планети. Посетено на 2012-02-25.
October 25, 2008
Следен перихел2027-Sep-13

206P/Барнард – Боатини била првата комета откриена со фотографски средства. Американец астроном Едвард Емерсон Барнард го сторил тоа ноќта на 13 октомври 1892 година[1]. Лубош Неслушан (Астрономски институт на Словачката академија на науките) сугерира дека 14P/Волк и оваа комета се браќа и сестри кои произлегуваат од заедничка родителска комета.

Оваа комета била повторно откриена на 7 октомври 2008 година од Андреа Боатини во текот на Mt. Лимон Истражување. Првично бил заслужен за Боатини пред да биде идентификуван како комета Барнард 3. Кометата помина 0.1904 ае (28,480,000 ; 17,700,000 ми) од Земјата на 21 октомври 2008 година. Кометата направила 20 вртежи од 1892 година и поминала на 0,3–0,4 ае од Јупитер во 1922, 1934 и 2005 година.

Тоа не било забележано за време на преминот на перихелот во 2014 година, бидејќи кога бледата комета била најсветлата од околу 20 светлинска величина беше на само 75 степени од Сонцето. Не е видена од јануари 2009 година[2].

повторно ќе дојде до перихел во 2021 година, но ќе биде блиску до Сонцето на небото и не се очекува да стане посветол од околу привидна магнитуда 23.

Кометата има Земја-MOID од 0,018 ае (2.7×109 ; 1.7×109 ми)[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „206P/ Barnard-Boattini“. Архивирано од изворникот на 2022-02-24. Посетено на 2021-11-16.
  2. „Barnard-Boattini“. Архивирано од изворникот на 2021-11-05. Посетено на 2021-11-16.
  3. The comet 206P/Barnard-Boattini[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]