Адеко Екс-Ју Куп 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од 2012 Адеко Екс-Ју Куп)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Адеко Екс-Ју Куп 2012 било второто издание овој турнир, создаден со цел покренување на нов куп за државите од поранешна Југославија.

Само четири екипи играле на ова издание. Македонија, која играла на олимпискиот квалификациски турнир и Црна Гора се откажале од натпреварувањето.

Турнирот повторно се одржал во Арена Стожице.

Табела[уреди | уреди извор]

Екипа П П ДК ПК Р
 Србија 3 0 271 240 +31
 Босна и Херцеговина 2 1 249 248 +1
 Словенија 1 2 237 236 +1
 Хрватска 0 3 218 251 –33

Натпревари[уреди | уреди извор]

3 август 2012
18:00 CEST
Статистики Хрватска  74 – 90  Србија   Арена Стожице, Љубљана (Словенија)
Судии: Болтаузер, Шпендл, Крејиќ
Sport Klub
Четвртини: 16–23, 23–22, 14–21, 21–24
Пое: Укиќ 14
Ско: Маркота 6
Аси: Укиќ 4
Пое: Ерцег, Теодосиќ 14
Ско: Штимац, Тепиќ 6
Аси: Теодосиќ 9
3 август 2012
20:45 CEST
Статистики Словенија  79 – 80  Босна и Херцеговина   Арена Стожице, Љубљана (Словенија)
Судии: Гајшек, Ренер, Антоловиќ
Sport Klub
Четвртини: 19–31, 27–21, 17–17, 16–11
Пое: Видмар 15
Ско: Видмар 6
Аси: Д. Лорбек 4
Пое: Телетовиќ 22
Ско: Телетовиќ 8
Аси: Врајт 9
4 август 2012
18:00 CEST
Статистики Србија  101 – 91  Босна и Херцеговина   Арена Стожице, Љубљана (Словенија)
Судии: Ловшин, Антоловиќ, Зовко
Sport Klub
Четвртини: 24–18, 21–23, 26–27, 30–23
Пое: Теодосиќ 29
Ско: Тепиќ 6
Аси: Теодосиќ 11
Пое: Кикановиќ 21
Ско: Врајт 7
Аси: Врајт 11
4 август 2012
20:45 CEST
Статистики Словенија  83 – 76  Хрватска   Арена Стожице, Љубљана (Словенија)
Судии: Шпендл, Крејиќ, Болка
Sport Klub
Четвртини: 26–17, 21–21, 18–22, 18–16
Пое: Д. Лорбек 22
Ско: Видмар 7
Аси: Мурич, Ројц 3
Пое: Жориќ 17
Ско: Маркота 4
Аси: Укиќ 5
5 август 2012
18:00 CEST
Report Словенија  75 – 80  Србија   Арена Стожице, Љубљана (Словенија)
Гледачи: 3.000
Судии: Петек, Мајкич, Гајшек
Sport Klub
Четвртини: 17–19, 17–20, 16–26, 25–15
Пое: З. Драгиќ 18
Ско: Крушич 11
Аси: Ројц 4
Пое: Недовиќ 15
Ско: Илиќ, Мачван 5
Аси: Ерцег, Рашиќ 4
5 август 2012
20:45 CEST
Статистики Босна и Херцеговина  78 – 68  Хрватска   Арена Стожице, Љубљана (Словенија)
Судии: Ловшин, Чесен, Вуга
Sport Klub
Четвртини: 11–18, 18–13, 27–21, 22–16
Пое: Телетовиќ 25
Ско: Врајт 9
Аси: Ѓедовиќ 4
Пое: Маркота 17
Ско: Симон 13
Аси: Симон 6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]