2011 Роџерс Куп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роџерс Куп 2011
Датум:  
Издание:   122nd
2010 шампиони
Мажи Сингл
Обединето Кралство Енди Мареј
Жени Сингл
Данска Каролине Возниацки
Мажи Дабл
САД Боб Брајан / САД Мајк Брајан
Жени Дабл
Аргентина Гизела Дулко / Италија Флавија Пенета
Роџерс Куп
 < 2010 2012 > 

2011 Канада Мастерс (исто така познат како 2011 Роџерс Куп презентиран од Националната Банка и 2011 Роџерс Куп заради спонзорства) е тениски турнир кој се игра на тврда подлога во Канада. Ова е 122ро издание на овој турнир, и е дел од АТП Мастерс 1000 од 2011 АТП Светски Тур, и Премиер Серијата од 2011 ВТА Тур. Женските и натпреварите за легенди се одржаа во Рексал Џентар во Торонто, Канада, а машките натпреварие се одржаа во Униприкс Стадион во Монреал, Канада, од 8 август до 14 август.

Поени и парични награди[уреди | уреди извор]

Распределба на поени[уреди | уреди извор]

Ниво Мажи поединечно[1] Мажи двојки[1] Жени поединечно[2] Жени двојки[2]
Шампион 1000 900
Вице-Шампион 600 620
Полуфинале 360 395
Четвртфинале 180 225
Рунда од 16 90 125
Рунда од 32 45 10 70 1
Рунда од 64 10 1
Квалификант 25 30
Финале во квалифкации 14 12
1ва рунда квалификации - 1

Парични награди[уреди | уреди извор]

Сите пари се во Долари

Ниво Мажи поединечно[3] Мажи двојки[3] Жени поединечно[3] Жени двојки[3]
Шампион $450,000 $140,000 $360,000 $100,000
Вице-Шампион $224,000 $70,000 $180,000 $50,000
Полуфинале $114,825 $35,500 $90,000 $25,000
Четвртфинале $59,700 $18,470 $41,450 $12,500
Рунда од 16 $31,280 $9,690 $20,550 $6,250
Рунда од 32 $16,370 $5,090 $10,575 $3,170
Рунда од 64 $8,570 $5,500
Финална рунда квалификации $2,000 $1,995
1ва рунда квалификации $1,000 $1,035

АТП учесници[уреди | уреди извор]

Енди Мареј одново ќе ја брани титулта во мажи поединечно

Носители[уреди | уреди извор]

Држава Играч Место[a] Носител[b]
 Србија Џоковиќ, НовакНовак Џоковиќ 1 1
 Шпанија Надал, РафаелРафаел Надал 2 2
 Швајцарија Федерер, РоџерРоџер Федерер 3 3
 Обединето Кралство Мареј, ЕндиЕнди Мареј 4 4
 Франција Монфилс, ГаелГаел Монфилс 7 5
 САД Фиш, МердиМерди Фиш 8 6
 Чешка Бердих, ТомашТомаш Бердих 9 7
 Шпанија Алмагро, НиколасНиколас Алмагро 10 8
 Франција Симон, ЖилЖил Симон 11 9
 Франција Гаскет, РичардРичард Гаскет 13 10
 Русија Јужни, МикаилМикаил Јужни 14 11
 Србија Троицки, ВикторВиктор Троицки 15 12
 Франција Цонга, Жо-ВилфредЖо-Вилфред Цонга 16 13
 Швајцарија Вавринка, СтанисласСтанислас Вавринка 17 14
 Шпанија Вердаско, ФернандоФернандо Вердаско 19 15
 Аргентина дел Потро, Хуан МартинХуан Мартин дел Потро 20 16
  • Носителите со одбрани според ранкингот од 1 август 2011.

Други учесници[уреди | уреди извор]

Следниве играчи добија покани од организаторот за главната жрепка во мажи поединчно:

Следниве играчи добија место од квалификациите:

Следниве играчи добија место како среќни губитници:

Откажувања[уреди | уреди извор]

ВТА учесници[уреди | уреди извор]

Каролине Возиацки е бранител на титулата кај жените

Носители[уреди | уреди извор]

Држава Играч Место Носител
 Данска Каролине Возниацки 1 1
 Белгија Ким Клајстерс 2 2
 Русија Вера Ѕвонарева 3 3
 Белорусија Викторија Азаренка 4 4
 Русија Марија Шарапова 5 5
 Кина Ли На 6 6
 Чешка Петра Квитова 7 7
 Италија Франческа Скијавоне 8 8
 Франција Марио Бартоли 9 9
 Австралија Саманта Стосур 10 10
 Германија Андреа Петкович 11 11
 Русија Светлана Кузнецова 12 12
 Полска Агнешка Радванска 13 13
 Русија Анастасија Павиченкова 14 14
 Србија Јелена Јанковиќ 15 15
 Словачка Доминика Цибулкова 16 16
  • Носителите со одбрани според ранкингот од 1 август 2011.

Други учесници[уреди | уреди извор]

Следниве играчи добија покани од организаторот за главната жрепка во жени поединчно:

Следниве играчи добија место од квалификациите:

Следниве играчи добија место како среќни губитници:

Откажувања[уреди | уреди извор]

Шампиони[уреди | уреди извор]

Мажи поединечно[уреди | уреди извор]

ДСО против ДСО

Жени поединечно[уреди | уреди извор]

ДСО против ДСО

Мажи двојки[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2011 Роџерс Куп – Мажи двојки.

ДСО против ДСО

Жени двојки[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2011 Роџерс Куп – Жени двојки.

ДСО против ДСО

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Објаснет ранкинг“. atpworldtour.com. Посетено на 8 јануари 2011.
  2. 2,0 2,1 „ВТА Тур правила“ (PDF). wtatour.com. Посетено на 8 јануари 2011.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Парични награди“. internazionalibnlditalia.com. Посетено на 3 мај 2011.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 „Роџерс Куп: Одлуките за покани му задаваат главоболки наа организаторите“. Газете. Посетено на 4 август 2011.
  5. „Милош Ранич го пропушта Роџерс Купот“. Отава Граѓанин. Посетено на 8 July 2011.
  6. http://sports.yahoo.com/tennis/news?slug=ap-toronto-venuswilliams