Рим Мастерс 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од 2010 Рим Мастерс)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рим Мастерс 2010
Датум:  
Издание:   67мо
Шампиони
Мажи Сингл
Шпанија Рафаел Надал
Жени Сингл
Шпанија Марија Хозе Мартинез Санчез
Мажи Дабл
САД Боб Брајан / САД Мајк Брајан
Жени Дабл
Аргентина Гизела Дулко / Италија Флавија Пенета
Рим Мастерс
 < 2009 2011 > 

2010 Рим Мастерс е тениски турнир, кој се игра на земјена подлога. Ова е 67мото издание на овој турнир, класифициран во АТП Мастерс 1000 турнирите во 2010 АТП Светски Тур и ВТА Премиер 5 во 2010 ВТА тур. Двата и машкиот и женскиот турнир ќе се одржат на Форо Италико во Рим, Италија. Маѓкиот турнир ќе се одржи од 24 април до 2 мај, 2010, додека женскиот турнир же се одржи од 30 април до 8 мај, 2010.

АТП Учесници[уреди | уреди извор]

Носители[уреди | уреди извор]

Тенисер Националност Рангинг* Носител
Роџер Федерер  Швајцарија 1 1
Новак Џоковиќ  Србија 2 2
Рафаел Надал  Шпанија 3 3
Енди Мареј  Обединето Кралство 5 4
Робин Содерлинг  Шведска 8 5
Фернандо Вердаско  Шпанија 9 6
Жо-Вилфред Цонга  Франција 10 7
Марин Чилич  Хрватска 11 8
Микаил Јужни  Русија 13 9
Томаш Бедрух  Чешка 14 10
Иван Љубичич  Хрватска 15 11
Хуанн Карлос Фереро  Шпанија 16 12
Давид Ферер  Шпанија 17 13
Џон Иснер  САД 22 14
Сем Кјури  САД 23 15
Хуан Монако  Аргентина 24 16
  • Рангингзите се од 19 април 2010. Носителите се подложни на промени.

Други учесници[уреди | уреди извор]

Следниве играчи добија вајлд карта вајлд карта во главната жрепка:

Следниот играч добија специјална поштеда во главната жрепка:

Следниве играчи добија учество преку квалификации:

Следниот играч го доби местото на среќен губитник:

Откажувања[уреди | уреди извор]

Следниве поважни играчи се откажаа од турнирот:

Шампиони[уреди | уреди извор]

Мажи Сингл[уреди | уреди извор]

Шпанија Рафаел Надал го победи Шпанија Давид Ферер 7–5, 6–2

Жени Сингл[уреди | уреди извор]

Шпанија Марија Хозе Мартинез Санчез ја победи Србија Јелена Јанковиќ 7–6(5), 7–5

Мажи Дабл[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2010 Рим Мастерс – Мажи двојки.

САД Боб Брајан / САД Мајк Брајан ги победија САД Џон Иснер / САД Сем Кјури 6–2, 6–3

Жени Дабл[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2010 Рим Мастерс – Жени двојки.

Аргентина Гиела Дулко / Италија Флавиај Пенета vs. Шпанија Нуриа Љагостерес Виес / Шпанија Марија Хозе Мартинез Санчез 6–4, 6–2

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]