2010–11 УЕФА Европа Лига групна фаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2010–11 УЕФА Европа Лига.

Овој статија ја објаснува во детали 2010–11 УЕФА Европа Лига групна фаза.

Групната фаза се состои од 48 тима: освојувачот на титулата, Атлетико Мадрид, 37 победници од плеј-оф рундата, и 10 губитници од плејоф рундата во Лигата на Шампиони[1]

Тимовите се распоредени во дванаесет групи од четири тима. Првите два тима од секоја група, одат во рундата од 32.

Носители[уреди | уреди извор]

Жрепката за групната фаза беше одржана во Монако на 27 август 2010 во 13 часот СЕВ (UTC+2).

Тимовите се поделени во 4 шешири засновани на нивните 2010 УЕФА коефициенти.[2] Освојувачот на титулата, Атлетико Мадрид, е автоматски сместен во првиот шешир. Тимовите од иста асоцијација не можат да бидат во иста група. Во Шеширот 1 се тимови рангирани од 4–39, во шеширот тимови од 40–69, во шеширот 3 тимови од 74–127, додека во Шеширот 4 тимови од 130–217 и нерангирани тимови.

Шешир 1
Team Коеф.
Шпанија Атлетико Мадрид ОТ 63.951
Англија Ливепул 115.371
Шпанија Севиља ЛШ 108.951
Португалија Порто 76.659
Шпанија Виљареал 70.951
Русија ЦСКА Москва 66.758
Холандија ПСВ Ајндховен 66.309
Русија Зенит Санкт Петерзбург ЛШ 61.258
Италија Јувентус 59.867
Португалија Спортинг 57.659
Германија Штутгарт 52.841
Холандија АЗ 48.309
Шешир 2
Team Коеф.
Романија Стеауа Букурешт 47.898
Франција Лил 46.748
Украина Динамо Киев ЛШ 42.910
Белгија Андерлехт ЛШ 42.580
Германија Баер Леверкузен 40.841
Франција Париз Сент-Жермен 39.748
Белгија Клуб Брухе 36.580
Италија Паермо 35.867
Шпанија Хетфе 33.951
Турција Бешикташ 33.890
Англија Манчестер Сити 33.371
Италија Сампдорија ЛШ 30.867
Шешир 3
Team Коеф.
Чешка Спарта Прага ЛШ 27.395
Грција АЕК Атина 25.979
Украина Металист Харкив 25.410
Бугарија Левски Софија 25.400
Норвешка Розенборг ЛШ 23.980
Австрија Ред Бул Салцбург ЛШ 19.915
Бугарија ЦСКА Софија 15.400
Данска Оденсе 14.970
Италија Наполи 14.867
Германија Борусија Дортмунд 14.841
Хрватска Динамо Загреб 14.466
Белорусија БАТЕ 13.308
Шешир 4
Team Коеф.
Грција Арис 12.979
Австрија Рапид Виена 11.915
Грција ПАОК 11.479
Полска Лех Познањ 11.008
Украина Карпати Лиев 7.910
Швајцарија Јанг Бојс ЛШ 7.675
Холандија Утрихт 7.309
Белгија Гент 6.580
Швајцарија Лаузане-Спорт 5.675
Молдавија Шериф Тираспол ЛШ 5.458
Унгарија Дебрецен 5.350
Хрватска Хајдук Сплит 3.466

TH Освојувач на титулата

CL губитници од плејоф рундата во Лигата на Шампиони

На првите четири кола, кога натпреварите се играат во четврток, шест групи ги играат нивните натпревари во 19:00 СЕВ/СЕЛВ, додека другите шест групи ги играат нивните натпревари во 21:05 СЕВ/СЕЛВ, во два пара од групите (А–Ф, Г–Л) менувајќи се помеѓу колата. Во последните две кола, кои се играт во среда и четврток, двата пара од групите се поделени на четити помали подпарови (А–Ц, Д–Ф, Г–И, Ј–Л), со што секој подпар игра во различен ден и различно време. Базриано на овој принцип, жрепката е контролирана за клубовите од иста асоцијација да се поделат подеднакво во ови парови. На пример, ако има два тима од иста асоцијација, тие ќе бидат поделени во различни парови (А–Ф, Г–Л); ако има четири тима од иста асоцијација, секој тим ќе биде поделен во еден од подпаровите (А–Ц, Д–Ф, Г–И, Ј–Л).

Распоредот се одлучува после жрепката. Има одредени рестрикции, на пр., римовите од ист град не играат на домашен терен во исто коло(УЕФА се обидува да избегне тимовите од ист град да играат во ист ден или во последователни денови), и руските тимови не играат дома во последното коло поради ладно време.

Тај-брејк критериум[уреди | уреди извор]

Ако два или повеќе имаат еднаков број на бодови после завршувањето на сите натпревари во групата,следниов критериум ќе се употреби за да се одреди рангирањето:[3]

 1. поголем број на бодови освоени во меѓусебните двобои со тимовите кои се во прашање;
 2. поголема гол разлика во групните натпревари меѓу тимовите кои се во прашање;
 3. поголем број постигнати голови постигнати на гостински терен во натпреварите помеѓу тимовите кои се во прашање;
 4. поголема гол разлика восите натпревари во групата;
 5. поголем број на постигнати голови;
 6. поголем коефициент од клубовите, кои се во прашање, исто така и коефициент од асоцијацијата за претходните пет сезони.

Групи[уреди | уреди извор]

Легенда за боите во групната табела
Победниците и второпласираните од групата продолжуваат во рундата од 32

Времињата до крајот на октомври се во СЕЛВ (UTC+2), а потоа се во СЕВ (UTC+1)

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Англија Манчестер Сити 3 3 1 0 6 2 +4 7
Полска Лех Познањ 3 1 1 1 6 6 0 4
Италија Јувентус 3 0 3 0 5 5 0 3
Австрија Ред Бул Салцбург 3 0 1 2 1 5 −4 1

Во следното коло (4 ноември):

 • Манчестер Сити ќе се квалификува во нокаут фазата, ако го победат Лех Познањ.

16 септември 2010
19:00
Ред Бул Салцбург Австрија 0 – 2 Англија Манчестер Сити Ред Бул Арена, Валт-Сизерхајм
Публика: 25,100
Судија: Гиоргос Далукас (Грција)
Извештај Силва гол 8'
Жо гол 33'
16 септември 2010
19:00
Јувентус Италија 3 – 3 Полска Лех Познањ Стадио Олимпико, Торино
Публика: 10,837
Судија: Владислав Безбородов (Русиј)
Кјелини гол 45+2', гол 50'
Дел Пјеро гол 68'
Извештај Рудневс гол 14' (пен..), гол 30', гол 90+2'

30 септември 2010
21:05
Лех Познањ Полска 2 – 0 Австрија Ред Бул Салцбург Стадион Миејски, Познањ
Публика: 43,000
Судија: Кристин Јакобсен (Исланд)
Арболеда гол 47'
Пешко гол 80'
Извештај
30 септември 2010
21:05
Манчестер Сити Англија 1 – 1 Италија Јувентус Стадион на Градот Манчестер, Манчестер
Публика: 35,212
Судија: Едуардо Итуралде Гонсалез (Шпанија)
Џонсон гол 37' Извештај Јакинта гол 10'

21 октомври 2010
21:05
Манчестер Сити Англија 3 – 1 Полска Лех Познањ Стадион на Градот Манчестер, Манчестер
Публика: 33,383
Судија: Александру Дан Тудор (Романија)
Адебајор гол 13'25'73' Извештај Чибамба гол 50'
21 октомври 2010
21:05
Ред Бул Салцбург Австрија 1 – 1 Италија Јувентус Ред Бул Арена, Валс-Сизенхајм
Публика: 19,200
Судија: Золт Шабо (Унгарија)
Швенто гол 36' Извештај Красиќ гол 48'

4 ноември 2010
19:00
Лех Познањ Полска v Англија Манчестер Сити Стадион Миејски, Познањ
3 ноември 2010
19:00
Јувентус Италија v Австрија Ред Бул Салцбург Стадио Олимпико, Торино

1 декември 2010
21:05
Манчестер Сити Англија v Австрија Ред Бул Салцбург Стадион на Градот Манчестер, Манчестер
1 декември 2010
21:05
Лех Познањ Полска v Италија Јувентус Стадион Миејски, Познањ

16 декември 2010
19:00
Ред Бул Салцбург Австрија v Полска Лех Познањ Ред Бул Арена, Валс-Сајзенхам
16 декември 2010
19:00
Јувентус Италија v Англија Манчестер Сити Стадио Олимпико, Торино

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Германија Баер Леверкузен 3 1 2 0 5 1 +4 5
Грција Арис 3 1 1 1 2 2 0 4
Шпанија Атлетико Мадрид 3 1 1 1 4 2 +2 4
Норвешка Розенборг 3 1 0 2 2 8 −6 3
16 септември 2010
19:00
Арис Грција 1 – 0 Шпанија Атлетико Мадрид Клинтис Викелидис Стадион, Солун
Публика: 22,800
Судија: Марк Клетенбург (Англија)
Хавито гол 59' Извештај
16 септември 2010
19:00
Баер Леверкузен Германија 4 – 0 Норвешка Рознеборг БајАрена, Леверкузен
Публика: 13,065
Судија: Николај Волкурц (Данска)
Хелмес гол 4', гол 58' , гол 61'
Реинарц гол 38'
Извештај

30 септември 2010
21:05
Розенборг Норвешка 2 – 1 Грција Арис Леркендал, Трондхејм
Публика: 11,016
Судија: Ерик Брамхар (Холандија)
Молскред гол 37'
Прица гол 68'
Извештај Руиз гол 43'
30 септември 2010
21:05
Атлетико Мадрид Шпанија 1 – 1 Германија Баер Леверкузен Стадион Висенте Калдерон, Мадрид
Публика: 15,000
Судија: Паоло Траљавенто (Италија)
Симао гол 51' (пен..) Извештај Дердијок гол 39'

21 октомври 2010
21:05
Атлетико Мадрид Шпанија 3 – 0 Норвешка Розенборг Стадион Висенте Калдерон, Мадрид
Публика: 28,472
Судија: Кирил Симерман (Швајцарија)
Годин гол 17'
Агуеро гол 66'
Коста гол 78'
Извештај
21 октомври 2010
21:05
Арис Грција 0 – 0 Германија Баер Леверкузен Клинтис Викелидис Стадион, Солун
Публика: 16,372
Судија: Мартин Ингварсон (Шведска)
Извештај

4 ноември 2010
19:00
Розенборг Норвешка v Шпанија Атлетико Мадрид Леркендал Стадион, Трондхејм
4 ноември 2010
19:00
Баер Леверкузен Германија v Грција Арис БајАрена, Леверкузен

1 декември 2010
21:05
Атлетико Мадрид Шпанија v Грција Арис Стадион Висенте Калдерон, Мадрид
1 декември 2010
21:05
Розенборг Норвешка v Германија Баер Леверкузен Леркендал Стадион, Трондхејм

16 декември 2010
19:00
Арис Грција v Норвешка Розенборг Клинтис Викелидис Стадион, Солун
16 декември 2010
19:00
Леверкузен Германија v Шпанија Атлетико Мадрид БајАрена, Леверкузен

Група Ц[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Португалија Спортинг 3 3 0 0 12 2 +10 9
Франција Лил 3 1 1 1 3 3 0 4
Бугарија Левски Софија 3 1 0 2 3 8 −5 3
Белгија Гент 3 0 1 2 4 9 −5 1

Во следното коло (4 ноември):

 • Спортинг ќе се квалификува во нокаут фазата ако го победат Гент.
 • Спортинг ќе победи во групата ако го победат Гент И Левски Софија и Лил изиграат нерешено.

16 септември 2010
19:00
Лил Франција 1 – 2 Португалија Спортинг Стадион Норд Лил, Виљануеве Д’Аск
Публика: 25,000
Судија: Мартин Еткинсон (Англија)
Фрау гол 57' Извештај Вукчевиќ гол 11'
Постига гол 34'
16 септември 2010
19:00
Левски Софија Бугарија 3 – 2 Белгија Гент Георги Аспарухов Стадион, Софија
Публика: 29,000
Судија: Золт Шабо (Унгарија)
Јоаоизињо гол 42'
Дембеле гол 60'
Грин гол 84'
Извештај Азофеифа гол 23'
Шулер гол 48'

30 септември 2010
21:05
Гент Белгија 1 – 1 Франција Лил Жил Отенстадион, Гент
Публика: 8,000
Судија: Александру Дан Тудор (Романија)
де Смет гол 5' Извештај Фрау гол 21'
30 септември 2010
21:05
Спортинг Португалија 5 – 0 Бугарија Левски Софија Стадион Хозе Алваладе, Лисабон
Публика: 15,081
Судија: Саша Кевер (Швајцарија)
Каричо гол 30'
Маниче гол 43'
Саломао гол 53'
Постига гол 61'
Симао гол 79'
Извештај

21 октомври 2010
21:05
Спортинг Португалија 5 – 1 Белгија Гент Стадион Хозе Алваладе, Лисабон
Публика: 15,008
Судија: Алан Кели (Република Ирска)
Саломао гол 6'
Лиедсон гол 13'27'
Маниче гол 37'
Постига гол 60'
Извештај Вилс гол 16'
21 октомври 2010
21:05
Лил Франција 1 – 0 Бугарија Левски Софија Стадион Норд Лил, Виљануеве Д’Аск
Публика: 14,646
Судија: Кристин Јакобсон (Исланд)
Чејду гол 49' Извештај

4 ноември 2010
19:00
Гент Белгија v Португалија Спортинг Жил Отенстадион, Гент
4 ноември 2010
19:00
Левски Софија Бугарија v Франција Лил Георги Аспарухов Стадион, Софија

1 декември 2010
21:05
Спортинг Португалија v Франција Лил Стадион Хозе Алваладо, Лисабон
1 декември 2010
21:05
Гент Белгија v Бугарија Левски Софија Георги Аспарухов Стадион, Софија

16 декември 2010
19:00
Лил Франција v Белгија Гент Стадион Норд Лил, Виљануеве Д’Аск
16 декември 2010
19:00
Левски Софија Бугарија v Португалија Спортинг Георги Аспарухов Стадион, Софија

Група Д[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Шпанија Виљареал 3 2 0 1 3 3 0 6
Грција ПАОК 3 1 1 1 2 2 0 4
Хрватска Динамо Загреб 3 1 1 1 2 1 +1 4
Белгија Клуб Брухе 3 0 2 1 2 3 −1 2
16 септември 2010
19:00
Динамо Загреб Хрватска 2 – 0 Шпанија Виљареал Стадион Максимир, Загреб
Публика: 22,000
Судија: Павел Краловац (Чешка Република)
Рукавина гол 18'
Самир гол 80'
Извештај
16 септември 2010
19:00
Клуб Брухе Белгија 1 – 1 Грција ПАОК стадион Јан Брејдун, Брухе
Публика: 15,155
Судија: Стефан Јохансен (Шведска)
Кумаха гол 31' Извештај Малезас гол 78'

30 септември 2010
21:05
ПАОК Грција 1 – 0 Хрватска Динамо Загреб Тумба Стадион, Солун
Публика: 23,000
Судија: Фреди Фаутрел (Франција)
Илиќ гол 58' Извештај
30 септември 2010
21:05
Виљареал Шпанија 2 – 1 Белгија Клуб Брухе Стадион Ел Мадригал, Виљареал
Публика: 23,000
Судија: Максим Лајшкин (Русија)
Роси гол 41'
Родригес гол 56'
Извештај Донк гол 45'

21 октомври 2010
21:05
Виљареал Шпанија 1 – 0 Грција ПАОК Стадион Ел Мадригал, Виљареал
Публика: 14,760
Судија: Марцин Борски (Полска)
Рубен гол 38' Извештај
21 октомври 2010
21:05
Динамо Загреб Хрватска 0 – 0 Белгија Клуб Брухе Стадион Максимир, Загреб
Публика: 17,270
Судија: Алон Јефет (Израел)
Извештај

4 ноември 2010
19:00
ПАОК Грција v Шпанија Виљареал Тумба Стадион, Солун
4 ноември 2010
19:00
Клуб Брухе Белгија v Хрватска Динамо Загреб стадион Јан Брејдел, Софија

2 декември 2010
21:05
Виљареал Шпанија v Хрватска Динамо Загреб Стадион Ел Мадригал, Виљареал
2 декември 2010
21:05
ПАОК Грција v Белгија Клуб Брухе Тумба Стадион, Солун

15 декември 2010
19:00
Динамо Загреб Хрватска v Грција ПАОК Стадион Максимир, Загреб
15 декември 2010
19:00
Клуб Брухе Белгија v Шпанија Виљареал стадион Јан Брејдел, Брухе

Група Е[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Белорусија БАТЕ 3 2 1 0 7 3 +4 7
Украина Динамо Киев 3 1 1 1 4 5 –1 4
Холандија АЗ 3 1 0 2 4 7 –3 3
Молдавија Шериф Тираспол 3 1 0 2 3 3 0 3

Во следното коло (4 ноември):

 • БАТЕ ќе се квалификува во нокаут фазата ако фо победат Шериф Тираспол И Динамо Киев го победи АЗ.

16 септември 2010
19:00
АЗ Холандија 2 – 1 Молдавија Тираспол АФАС Стадион, Алкмар
Публика: 10,624
Судија: Тони Асума (Финска)
Гудмундсон гол 13'
Јалиенс гол 84'
Извештај Морено гол 68' (а.г)
16 септември 2010
19:00
Динамо Киев Украина 2 – 2 Белорусија БАТЕ Лобановски Динамо Стадион, Киев
Публика: 11,000
Судија: Маркус Стормбергсун (Шведска)
Милевски гол 34'
Еременко гол 44'
Извештај Родионов гол 3'
Нјакхајчик гол 53'

30 септември 2010
21:05
БАТЕ Белорусија 3 – 1 Холандија АЗ Динамо Стадион, Минск1
Публика: 13,000
Судија: Леонтис Трантау (Кипар)
Родионов гол 5'
Контсевој гол 49'
Бресан гол 77' (пен..)
Алјакнович гол 83'
Извештај Сигпорсон гол 89'
30 септември 2010
21:05
Шериф Тираспол Молдавија 2 – 0 Украина Динамо Киев Шериф Стадион, Тираспол
Публика: 10,000
Судија: Јири Јеш (Чешка Република)
Ерокин гол 41'
Џими Франча гол 37' (а.г.)
Извештај

21 октомври 2010
21:05
Шериф Тираспол Молдавија 0 – 1 Белорусија БАТЕ Шериф Стадион, Тираспол
Публика: 7,000
Судија: Дуарте Гомез (Португалија)
Извештај Сосновски гол 8'
21 октомври 2010
21:05
АЗ Холандија 1 – 2 Украина Динамо Киев АФАС Стадион, Алкмар
Публика: 12,338
Судија: Даглас МекДоналд (Шкотска
Фалкенбург гол 35' Извештај Милевски гол 16'
Качериди гол 39'

4 ноември 2010
19:00
БАТЕ Белорусија v Молдавија Шериф Тираспол Динамо Стадион, Минск1
4 ноември 2010
19:00
Динамо Киев Украина v Холандија Динамо Киев Лобановски Динамо Стадион, Киев

2 декември 2010
21:05
Шериф Тираспол Молдавија v Холандија АЗ Шериф Стадион, Тираспол
2 декември 2010
21:05
БАТЕ Белорусија v Украина Динамо Киев Динамо Стадион, Минск1

15 декември 2010
19:00
АЗ Холандија v Белорусија БАТЕ АСАФ Стадион, Алкмар
15 декември 2010
19:00
Динамо Киев Украина v Молдавија Шериф Тираспол Лобановски Динамо Стадион, Киев
Нота

Група Ф[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Русија ЦСКА Москва 3 3 0 0 9 0 +9 9
Чешка Спарта Прага 3 1 1 1 6 8 −2 4
Италија Палермо 3 1 0 2 3 6 −3 3
Швајцарија Лаузана Спорт 3 0 1 2 3 4 −1 1

Во следното коло (4 ноември):

 • ЦСКА Москва ќе се квалификува во нокаут фазата ако не изгубат од Палермо.
 • ЦСКА Москва ќе победи во групата ако го победат Палермо И Спара Прага не ја победи Лаузане-Спорт.
 • Лаузане-Спорт ќе биде елиминирано ако изгубат од Спарта Прага.

16 септември 2010
19:00
Спарта Прага Чешка 3 – 2 Италија Палермо Џенерали Арена, Прага
Публика: 13,765
Судија: Анастасиос Какос (Грција)
Вилфред гол 17'
Кладбурски гол 68'
Кадлец гол 75'
Извештај Макароне гол 38'
Хернандез гол 83'
16 септември 2010
19:00
Лаузане-Спорт Швајцарија 0 – 3 Русија Москва Стадион Олимпик де ла Понтаис, Лозана
Публика: 11,500
Судија: Симон Ли Еванс (Велс)
Извештај Вагнер Лове гол 22'80' (пен..)
Игнашевиќ гол 68'

30 септември 2010
21:05
ЦСКА Москва Русија 3 – 0 Чешка Спарта Прага Арена Кимки, Кимки
Публика: 15,000
Судија: Томи Скјервен (Норвешка)
Думбиа гол 72'86'
Гонсалез гол 84'
Извештај
30 септември 2010
21:05
Палермо Италија 1 – 0 Швајцарија Лаузане-Спорт Стадион Ренцо Барбера, Палермо
Публика: 10,000
Судија: Ханс Каслик (Естонија)
Миљачио гол 79' Извештај

21 октомври 2010
21:05
Палермо Италија 0 – 3 Русија ЦСКА Москва Стадион Ренцо Барбера, Палермо
Публика: 17,548
Судија: Роберт Шоргенхофер (Австрија)
Извештај Думбиа гол 34'59'
Нецид гол 82'
21 октомври 2010
21:05
Спарта Прага Чешка 3 – 3 Швајцарија Лаузане-Спорт Џенерали Арена, Прага
Публика: 12,430
Судија: Тони Асума (Финска)
Бони гол 10'23'
Куцка гол 20'
Извештај Меоли гол 6'
Стубл гол 75'
Силвио гол 90+6'

4 ноември 2010
19:00
ЦСКА Москва Русија v Италија Палермо Арена Кимки, Москва
4 ноември 2010
19:00
Лаузане-Спорт Швајцарија v Чешка Спарта Прага Стадион Олимпик де ла Понтаис, Лозана

2 декември 2010
21:05
Палермо Италија v Холандија Спарта Прага Шериф Стадион, Палермо
2 декември 2010
21:05
ЦСКА Москва Русија v Швајцарија Лаузане-Спорт Арена Кимки, Москва

15 декември 2010
19:00
Спарта Прага Чешка v Русија ЦСКА Москва Џенерали Арена, Прага
15 декември 2010
19:00
Лаузане-Спорт Швајцарија v Италија Палермо Стадион Олимпик де ла Понтаис, Лозана

Група Г[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Русија Зенит Санкт Петерзбург 3 3 0 0 9 3 +6 9
Белгија Андерлехт 3 1 0 2 4 4 0 3
Грција АЕК Атина 3 1 0 2 5 8 −3 3
Хрватска Хајдук Сплит 3 1 0 2 2 5 −3 3

Тајбрејк меѓу 3 тима

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Белгија Андерлехт 2 1 0 1 3 1 +2 3
Грција АЕК Атина 2 1 0 1 3 4 −1 3
Хрватска Хајдук Сплит 2 1 0 1 2 3 −1 3

Во следното коло (4 ноември):

 • Зенит Санкт Петерзбург ќе се квалификува во нокаут рундата ако не изгубат од Хајдук Сплит.
 • Зенит Санкт Петерзбург ќе победи во групата ако го победат Хајдук Сплит И АЕК Атина и Андерлехт изиграат нерешено.

16 септември 2010
21:05
Андерлехт Белгија 1 – 3 Русија Зенит Санкт Петерзбург Констант Ванден Сток Стадион, Брисел
Публика: 30,000
Судија: Мануел Графе (Германија)
Јухаш гол 66' Извештај Кержаков гол 8'33'44'
16 септември 2010
21:05
АЕК Атина Грција 3 – 1 Хрватска Хајдук Сплит Олимписки Стадион, Атина
Публика: 20,000
Судија: Бас Нијхус (Холандија)
Џебур гол 12'
Либеропулус гол 65'
Скоко гол 89'
Извештај Ибричиќ гол 68' (пен..)

30 септември 2010
19:00
Хајдук Сплит Хрватска 1 – 0 Белгија Андерлехт Стадион Пољут, Сплит
Публика: 32,000
Судија: Булент Јилдирим (Турција)
Анте Вукушиќ гол 90+5' Извештај
30 септември 2010
19:00
Зенит Санкт Петерзбург Русија 4 – 2 Грција Аек Атина Петровски Стадион, Санкт Петербург
Публика: 21,000
Судија: Милорад Мажиќ (Србија)
Хубочан гол 1'
Алвеш гол 13'
Лазовиќ гол 43' (пен..)57'
Извештај Либеропулус гол 37'
Кафес гол 84' (пен..)

21 октомври 2010
19:00
Зенит Санкт Петерзбург Русија 2 – 0 Хрватска Хајдук Сплит Петровски Стадион, Санкт Петербург
Публика: 19,500
Судија: Либор Коварик (Словачка)
Букаров гол 25'
Дани гол 68'
Извештај
21 октомври 2010
19:00
Андерлехт Белгија 3 – 0 Грција АЕК Атина Констант Ванден Сток Стадион, Брисел
Публика: 14,508
Судија: Ханес Касик (Естонија)
Бусафа гол 40'
Лукаку гол 71'
Јухаш гол 75'
Извештај

4 ноември 2010
21:05
Хајдук Сплит Хрватска v Русија Зенит Санкт Петерзбург Стадион Пољут, Сплит
4 ноември 2010
21:05
АЕК Атина Грција v Белгија Андерлехт Олимписки Стадион, Атина

1 декември 2010
19:00
Зенит Санкт Петерзбург Русија v Белгија Андерлехт Петровски Стадион, Санкт Петербург
1 декември 2010
19:00
Хајдук Сплит Хрватска v Грција АЕК Атина Стадион Пољут, Сплит

16 декември 2010
21:05
Андерлехт Белгија v Хрватска Хајдук Сплит Констант Ванден Сток Стадион, Брисел
16 декември 2010
21:05
АЕК Атина Грција v Русија Зенит Санкт Петерзбург Олимписки Стадион, Атина

Група Х[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Германија Штутгарт 3 3 0 0 6 1 +5 9
Швајцарија Јанг Бојс 3 2 0 1 6 5 +1 6
Шпанија Хетафе 3 1 0 2 2 4 −2 3
Данска Оденсе 3 0 0 3 4 8 −4 0

Во следното коло (4 ноември):

 • Штутгарт ќе се квалификува во нокаут фазата ако не изгубат од Хетафе.
 • Оденсе ќе бидат елиминирани ако не ги победат Јанг Бојс.

16 септември 2010
21:05
Штутгарт Германија 3 – 0 Швајцарија Јанг Бојс Мерцедес-Бенц Арена, Штутгарт
Публика: 15,500
Судија: Лука Банти (Италија)
Какау гол 23' (пен..)
Гентер гол 59'
Таски гол 90+1'
Извештај
16 септември 2010
21:05
Хетафе Шпанија 2 – 1 Данска Оденсе Колосеум Алфонсо Перез, Хетафе
Публика: 4,000
Судија: Марк Кортни (Северна Ирска)
Аризменди гол 51'
Педро Риоз гол 81'
Извештај Андресен гол 44'

30 септември 2010
19:00
Оденсе Данска 1 – 2 Германија Штутгарт ТРЕ-ФОР Парк, Одесе
Публика: 8,854
Судија: Александру Дикону (Романија)
Јохансон гол 78' Извештај Кузмановиќ гол 72'
Харник гол 86'
30 септември 2010
19:00
Јанг Бојс Швајцарија 2 – 0 Шпанија Хетафе Стад де Свис, Берн
Публика: 20,000
Судија: Роберт Малек (Полска)
Деген гол 11'64' Извештај

21 октомври 2010
19:00
Јанг Бојс Швајцарија 4 – 2 Данска Оденсе Стад де Свис, Берн
Публика: 12,511
Судија: Кевин Блом (Холандија)
Биенвену гол 25'
Сутер гол 34'
Деген гол 64'
Лулиќ гол 71'
Извештај Утака гол 48'
Соренсен гол 84' (пен..)
21 октомври 2010
19:00
Штутгарт Германија 1 – 0 Шпанија Хетафе Мерцедес-Бенц Арена, Штутгарт
Публика: 17,400
Судија: Анастасиос Какос (Грција)
Марица гол 29' Извештај

4 ноември 2010
21:05
Оденсе Данска v Швајцарија Јанг Бојс ТРЕ-ФОР Парк, Оденсе
4 ноември 2010
21:05
Хетафе Шпанија v Германија Штутгарт Колосеум Алфонсо Перез, Хетафе

1 декември 2010
19:00
Јанг Бојс Швајцарија v Германија Штутгарт Стад де Свис, Берн
1 декември 2010
19:00
Оденсе Данска v Шпанија Хетафе ТРЕ-ФОР Парк, Оденсе

16 декември 2010
21:05
Штутгарт Германија v Данска Оденсе Мецедес-Бенц Арена, Штутгарт
16 декември 2010
21:05
Хетафе Шпанија v Швајцарија Јанг Бојс Колосеум Алфонсо Переџ, Хетафе

Група И[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Холандија ПСВ Ајндховен 3 2 1 0 5 2 +3 7
Украина Металист Харкив 3 2 0 1 7 3 +4 6
Италија Сампдорија 3 1 1 1 3 3 0 4
Унгарија Дебрецен 3 0 0 3 1 8 −7 0

Во следното коло (4 November):

 • Дебрецен ќе биде елиминиран
  • ако изгубат од ПСВ Ајндховен, ИЛИ
  • ако изиграат нерешено со ПСВ Ајндховен И Металист Харкив ја победи Сампдорија.

16 септември 2010
21:05
Дебрецен Унгарија 0 – 5 Украина Металист Харкив Стадион Ференц Пушкаш, Будимпешта2
Публика: 5,000
Судија: Александар Ставрев (Македонија)
Извештај Едмар гол 24'74'
Хавиер гол 34'
Финињо гол 77'
Валјајев гол 89'
16 септември 2010
21:05
ПСВ Ајндховен Холандија 1 – 1 Италија Сампдорија Филипс Стадион, Ајндховен
Публика: 17,400
Судија: Кнуд Кирхер (Германија)
Џурџак гол 90' Извештај Какиаторе гол 25'

30 септември 2010
19:00
Сампдорија Италија 1 – 0 Унгарија Дебрецен Стадион Лујџи Ферара, Џенова
Публика: 12,159
Судија: Либор Коварик (Чешка Република)
Пацини гол 18' (пен..) Извештај
30 септември 2010
19:00
Металист Харкив Украина 0 – 2 Холандија ПСВ Ајндховен Металист Стадион, Харкив
Публика: 25,000
Судија: Тони Чапрон (Франција)
Извештај Џурџак гол 27' (пен..)
Берг гол 30'

21 октомври 2010
19:00
Металист Харкив Украина 2 – 1 Италија Сампдорија Металист Стадион, Харкив
Публика: 34,580
Судија: Флориан Маер (Германија)
Таисон гол 38'
Ксавиер гол 73'
Извештај Коман гол 32'
21 октомври 2010
19:00
Дебрецен Украина 1 – 2 Холандија ПСВ Ајндховен Стадион Ференц Пушкаш, Будимпешта2
Публика: 18,000
Судија: Николаи Волкурц (Данска)
Мијадиноски гол 35' Извештај Енгелар гол 40'
Џурџак гол 66'

4 ноември 2010
21:05
Сампдорија Италија v Украина Металист Харкив Стадион Лујџи Ферара, Џенова
4 ноември 2010
21:05
ПСВ Ајндховен Холандија v Унгарија Дебрецен Филипс Арена, Ајндховен

1 декември 2010
19:00
Металист Харкив Украина v Унгарија Дебрецен Металист Стадион, Харкив
1 декември 2010
19:00
Сампдорија Италија v Холандија ПСВ Ајндховен Стадион Лујџи Ферара, Џенова

16 декември 2010
21:05
Дебрецен Унгарија v Италија Сампдорија Стадион Ференц Пушкаш, Будимпешта2
16 декември 2010
21:05
ПСВ Ајндховен Холандија v Украина Металист Харкив Филипс Арена, Ајндховен
Ноти

Група Ј[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Франција Париз Сент-Жермен 3 2 1 0 4 1 +3 7
Шпанија Севиља 3 2 0 1 2 1 +1 6
Германија Борусија Дортмунд 3 1 1 1 5 5 0 4
Украина Карпати Лиев 3 0 0 3 3 7 −4 0

Во следното коло (4 ноември):

 • Париз Сент-Жермен ќе се квалификува во нокаут фазата ако ја победат Борусија Дортмунд.
 • Карпати Лиев ќе биде еилимиран
  • ако изгуби од Севиља, ИЛИ
  • ако изигра нерешено со Севиља И Борусија Дортмунд не го победи Париз Сент-Жермен.

16 септември 2010
21:05
Карпати Лиев Украина 3 – 4 Германија Борусија Дортмунд Украина Стадион, Лиев
Публика: 25,000
Судија: Клаудио Кирчета (Швајцарија)
Холодјук гол 44'
Кополовец гол 52'
Кожанов гол 78'
Извештај Шахин гол 12'пен.'
Готце гол 27'90+2'
Бариос гол 87'
16 септември 2010
21:05
Севиља Шпанија 0 – 1 Франција Париз Сент-Жермен Стадион Роман Санчез Пижуан, Севиља
Публика: 29,000
Судија: Роберт Шоргенхофер (Австрија)
Извештај Нене гол 78'

30 септември 2010
19:00
Париз Сент-Жермен Франција 2 – 0 Украина Карпати Лиев Парк де Принс, Париз
Публика: 10,000
Судија: Марио Страхоња (Хрватска)
Жалет гол 4'
Нене гол 20'
Извештај
30 септември 2010
19:00
Борусија Дортмунд Германија 0 – 1 Холандија Севиља Вестфаленстадион, Дортмунд
Публика: 46,000
Судија: Мајк Дин (Англија)
Извештај Цигарини гол 45'

21 октомври 2010
19:00
Борусија Дортмунд Германија 1 – 1 Франција Париз Сент-Жермен Вестфаленстадион, Дортмунд
Публика: 50,200
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
Шахин гол 50' (пен..) Извештај Шантом гол 87'
21 октомври 2010
19:00
Карпати Лиев Украина 0 – 1 Шпанија Севиља Украина Стадион, Лиев
Публика: 27,925
Судија: Бас Нијхус (Холандија)
Извештај Кануте гол 34'

4 ноември 2010
21:05
Париз Сент-Жермен Франција v Германија Борусија Дортмунд Парк де Принс, Париз
4 ноември 2010
21:05
Севиља Шпанија v Украина Карпати Лиев Стадион Роман Санчез Пижуан, Севиља

2 декември 2010
19:00
Борусија Дортмунд Германија v Украина Карпати Лиев Вестфаленстадион, Дортмунд
2 декември 2010
19:00
Париз Сент-Жермен Франција v Шпанија Севиља Парк де Принс, Париз

15 декември 2010
21:05
Карпати Лиев Украина v Франција Париз Сент-Жермен Украина Стадион, Лиев
15 декември 2010
21:05
Севиља Шпанија v Германија Борусија Дортмунд Стадион Роман Санчез Пижуан, Севиља

Група К[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Англија Ливерпул 3 1 2 0 4 1 +3 5
Италија Наполи 3 0 3 0 3 3 0 3
Холандија Утрихт 3 0 3 0 1 1 0 3
Романија Стеауа Букурешт 3 0 2 1 5 8 −3 2
16 септември 2010
21:05
Наполи Италија 0 – 0 Холандија Утрихт Стадион Сан Паоло, Неапол
Публика: 35,000
Судија: Иштван Вад (Унгарија)
Извештај
16 септември 2010
21:05
Ливерпул Англија 4 – 1 Романија Стеауа Букурешт Енфилд, Ливерпул
Публика: 25,605
Судија: Цезар Муњиз Фернандес (Шпанија)
Кол гол 1'
Н’Гог гол 55' (пен..)90+1'
Лукаш гол 81'
Извештај Танасе гол 13'

30 септември 2010
19:00
Стеауа Букурешт Романија 3 – 3 Италија Наполи Стадион Стеауа, Букурешт
Публика: 10,230
Судија: Марцин Борски (Полска)
Крибари гол 2' (a.г.)
Танасе гол 11'
Капетанос гол 16'
Извештај Витале гол 33'
Хамшик гол 73'
Кавани гол 90+7'
30 септември 2010
19:00
Утрихт Холандија 0 – 0 Англија Ливерпул Стадион Галгенвард, Утрихт
Публика: 23,662
Судија: Дуарт Гомез (Португалија)
Извештај

21 октомври 2010
19:00
Утрихт Холандија 1 – 1 Романија Стеауа Букурешт Стадион Галгенвард, Утрихт
Публика: 24,000
Судија: Саид Енжими (Франција)
Диплан гол 60' Извештај Шут гол 75' (пен..)
21 октомври 2010
19:00
Наполи Италија 0 – 0 Англија Ливерпул Стадион Сан Паоло, Неапол
Публика: 52,910
Судија: Торстен Кинхофер (Германија)
Извештај

4 ноември 2010
21:05
Стеауа Букурешт Романија v Холандија Утрихт Стадион Стеауа, Букурешт
4 ноември 2010
21:05
Ливерпул Англија v Италија Наполи Енфилд, Ливерпул

2 декември 2010
19:00
Утрихт Холандија v Италија Наполи Стадион Галгенвард, Утрихт
2 декември 2010
19:00
Стеауа Букурешт Романија v Англија Ливерпул Стадион Стеауа, Букурешт

15 декември 2010
21:05
Наполи Италија v Романија Стеауа Букурешт Стадион Сан Паоло, Неапол
15 декември 2010
21:05
Ливерпул Англија v Холандија Утрихт Енфилд, Ливерпул

Група Л[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Португалија Порто 3 3 0 0 7 1 +6 9
Турција Бешикташ 3 2 0 1 4 4 0 6
Австрија Рапид Виеан 3 1 0 2 3 5 −2 3
Бугарија ЦСКА Софија 3 0 0 3 0 4 −4 0

Во следното коло (4 ноември):

 • Порто ќе се квалификува во нокаут фазата
  • ако го победат Бешикташ, ИЛИ
  • ако изиграат нерешено со Бешикташ И Рапид Виена не ја победи ЦСКА Софија.
 • Порто ќе победи во групата ако го победат Бепикташ И Рапид Виена не ја победи ЦСКА Софија.
 • ЦСКА Софија ќе биде елиминирана
  • ако изгубат од Рапид Виена, ИЛИ
  • ако изиграат нерешено со Рапид Виена И Порто не го победи Бешикташ.

16 септември 2010
21:05
Бешикташ Турција 1 – 0 Бугарија ЦСКА Софија БЈК Инону Стадион, Истанбул
Публика: 25,035
Судија: Лоран Диамел (Франција)
Ернст гол 90' Извештај
16 септември 2010
21:05
Порто Португалија 3 – 0 Австрија Рапид Виена Стадион Драгао, Порто
Публика: 30,014
Судија: Даглас МекДоналд (Шкотска)
Роландо гол 26'
Фалкао гол 65'
Микаел гол 77'
Извештај

30 септември 2010
19:00
Рапид Виена Австрија 1 – 2 Турција Бешикташ Ернст-Хапел Стадион, Виена3
Публика: 48,500
Судија: Алексеј Кулбаков (Белорусија)
Квлак гол 51' Извештај Холошко гол 56'
Бобо гол 65'
30 септември 2010
19:00
ЦСКА Софија Португалија 0 – 1 Англија Порто Национален Стадион Васил Левски, Софија4
Публика: 18,000
Судија: Алон Јефет (Израел)
Извештај Фалкао гол 16'

21 октомври 2010
19:00
ЦСКА Софија Бугарија 0 – 2 Австрија Рапид Виена Национален Стадион Васил Левски, Софија4
Публика: 7,996
Судија: Леонтис Тратоу (Кипар)
Извештај Ванегор гол 28'
Хофман гол 32'
21 октомври 2010
19:00
Бешикташ Турција 1 – 3 Португалија Порто БЈК Инону Стадион, Истанбул
Публика: 21,722
Судија: Карлос Клос Гомез (Шпанија)
Бобо гол 90+2' Извештај Фалкао гол 26'
Хулк гол 59'77'

4 ноември 2010
21:05
Рапид Виена Австрија v Бугарија ЦСКА Софија Ернст-Хапел Стадион, Виена3
4 ноември 2010
21:05
Порто Португалија v Турција Вешикташ Стадион Драгао, Порто

2 декември 2010
19:00
ЦСКА Софија Бугарија v Турција Бешикташ Национален Стадион Васил Левски, Софија4
2 декември 2010
19:00
Рапид Виена Австрија v Португалија Порто Ернст-Хапел Стадион, Виена3

15 декември 2010
21:05
Бешикташ Турција v Австрија Рапид Виена БЈК Инону Стадион, Истанбул
15 декември 2010
21:05
Порто Португалија v Бугарија ЦСКА Софија Стадион Драгао, Порто
Ноти

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2010/11 list of participants“. Архивирано од изворникот на 2011-06-10. Посетено на 2010-10-18.
 2. Seeding in the Europa League 2010/2011 Bert Kassies
 3. 2010/11 Regulations of the UEFA Europa League