2009 во филмот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во филмот (Табела)
1999200020012002200320042005 •   
200620072008 2009 201020112012
   2013201420152016201720182019
Поврзан временски период или предмет
2006200720082009201020112012
1970-ти1980-ти1990-ти2000-ти2010-ти2020-ти2030-ти
20 век21 век 22 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

Во 2009 година биле издадени голем број на филмови. Седум од нив се нашле на списокот од педесет филмови со најголема заработувачка.

Исто така во 2009 година, Академијата за филмски уметности и науки објавила дека од оваа година, категоријата најдобар филм ќе вклучува десет номинирани филмови, наместо досегашните пет (за прв пат од 1943 година).


Филмови со највисока заработувачка[уреди | уреди извор]

Филмови со највисока заработувачка за 2009 година[1]
Ранг Наслов Студио Светска заработувачка
1. Аватар Fox $2.749.064.328[2]
2. Хари Потер и Полукрвниот Принц Warner Bros. $934,416,487
3. Ледена доба: Зора на диносаурусите Fox / Blue Sky $886,786,817
4. Трансформери: Одмаздата на поразените Paramount / DreamWorks $836,303,693
5. 2012 Columbia $769,304,749
6. Нагоре Disney / Pixar $731,342,744
7. Самрак: Млада месечина Summit $709,827,462
8. Шерлок Холмс Warner Bros. $524,028,679
9. Ангели и демони Columbia / Imagine $485,930,816
10. Мамурлак Warner Bros. / Legendary $467,483,912

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2009 Worldwide Grosses“. Box Office Mojo. http://boxofficemojo.com/yearly/chart/?view2=worldwide&yr=2009&p=.htm. конс. 25 февруари 2010 г. 
  2. Box Office Mojo