2009 во филмот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во филмот
Поврзани теми од периодот

Во 2009 година биле издадени голем број на филмови. Седум од нив се нашле на списокот од педесет филмови со најголема заработувачка.

Исто така во 2009 година, Академијата за филмски уметности и науки објавила дека од оваа година, категоријата најдобар филм ќе вклучува десет номинирани филмови, наместо досегашните пет (за првпат од 1943 година).

Филмови со највисока заработувачка[уреди | уреди извор]

Филмови со највисока заработувачка за 2009 година[1]
Ранг Наслов Студио Светска заработувачка
1. Аватар Fox $2.749.064.328[2]
2. Хари Потер и Полукрвниот Принц Warner Bros. $934,416,487
3. Ледена доба: Зора на диносаурусите Fox / Blue Sky $886,786,817
4. Трансформери: Одмаздата на поразените Paramount / DreamWorks $836,303,693
5. 2012 Columbia $769,304,749
6. Нагоре Disney / Pixar $731,342,744
7. Самрак: Млада месечина Summit $709,827,462
8. Шерлок Холмс Warner Bros. $524,028,679
9. Ангели и демони Columbia / Imagine $485,930,816
10. Мамурлак Warner Bros. / Legendary $467,483,912

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2009 Worldwide Grosses“. Box Office Mojo. Посетено на February 25, 2010.
  2. Box Office Mojo
    • Вкупно до 2013: „Avatar (2009)“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот 2013-10-23. Посетено на 2015-10-13. $2,782,275,172
    • Специјално издание: „Avatar (Special Edition)“. Посетено на January 30, 2014. Северна Америка:$10,741,486; Меѓународен пазар: $22,469,358