2008 во филмот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во филмот
Поврзани теми од периодот

Ова е преглед на настани поврзани со филмот во 2008 година

Филмови со највисока заработка[уреди | уреди извор]

Филмови со највисока заработувачка од 2008 година[1]
Ранг Наслов Дистрибутер Светска заработка
1. Темниот витез Warner Bros. $997,000,000[2]
2. Индијана Џонс и Кралството на кристалниот череп Paramount $786,636,033
3. Кунг фу панда $631,744,560
4. Хенкок Columbia $624,386,746
5. Мама Миа! Universal $609,841,637
6. Мадагаскар: Бегство во Африка Paramount $603,900,354
7. Трошка надеж MGM / Columbia $586,090,727
8. Железниот човек Paramount $585,174,222
9. Воли Disney $533,281,433
10. Хрониките на Нарнија: Принц Каспијан $419,665,568

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2008 Worldwide Grosses“. Box Office Mojo. Посетено на July 9, 2012.
  2. Warner Bros. (8 јануари 2009). "Warner Bros. Entertainment Wraps Record-Breaking Year". Соопштение за печат.  посет. 6 декември 2016 г