2006 КХ181

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


2006 КХ181
2006qh181 hst.jpg
Вселенскиот телескоп Хабл слика од 2006 QH181 направена во 2010 година
Откривање
ОткривачЦТИО
Откриено21 август 2006 година
Ознаки
Орбитални особености
Епоха 13 јануари 2016 година (ЈД 2457400.5)
Параметар на неодреденост 6
Лак на набљудување2634 денови (7.21 yr)
Занесеност0.43795 (e)
551.31 год. (201366 г)
102.28° (M)
Наклон19.144° (i)
73.840° (Ω)
211.02° (ω)
Физички особености
23.6
4.3

2006 КХ181, е транс-нептунски објект (TNO) во расфрлан диск[1].

Неговата орбита моментно е премногу слабо одредена (U=6) за да се знае дали е во резонанца со Нептун.

Растојание[уреди | уреди извор]

Појава перихел околу 1858 година. Моментно е на 83,8 АЕ од Сонцето и се оддалечува од Сонцето на 104 kilometers per second (230,000 miles per hour) .

Единствените големи објекти моментноо подалеку од Сонцето се Ерис (96,1 АЕ), (90,9 АЕ), (~89 АЕ), Гонгонг (88,0 AУ), Sedna (85,1 AУ), (84,8 AУ) и (84,7 AУ).

Бидејќи е толку далеку од Сонцето, има само привидна величина од 23,6.

Орбита[уреди | уреди извор]

Набљудуван е 15 пати на само три опозиции и затоа моментално има малку слабо позната орбита. JPL го рангира „квалитетот на орбитата“ од 0 до 9 (0 е најдобро), а 2006 QH181 моментално е наведен со квалитет на орбитата од 6

2006 QH181-orbit.png

Погледни уште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Trans-Neptunian objects