2005 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1995199619971998199920002001 •   
200220032004 2005 200620072008
   2009201020112012201320142015
Поврзан временски период или предмет
2002200320042005200620072008
1970-ти1980-ти1990-ти2000-ти2010-ти2020-ти2030-ти
20 век21 век 22 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

2005 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]