2001 во спортот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во спортот
Поврзани теми од периодот

2001 година во спортот содржи некои значајни настани.

Американски фудбал[уреди | уреди извор]

Translate from: English 14 / 5,000 Translation results Денвер Бронкос ги победи Њујорк гиганти со 31–20.

  • 30 септември - Њу Ингланд патриотс бекот Том Брејди, 6. коло, 199. пик од 2000 NFL Draft, го направил својот прв професионален старт по 8-годишниот бек Дру Бледсо претрпел тешка повреда на натпревар од 2-та недела против. Сезона на Њујорк Џетс. Ова ќе означи пресврт и за франшизата и за НФЛ, бидејќи Брејди ќе ги доведе Патриоти до нивната прва титула во Супербоул 5 месеци подоцна и ќе ги доведе до уште 8 настапи и уште 5 титули во следните 17 години.
  • На 16 декември 2001 година се појави шише