19 декември (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1849  Филип V — крал на Шпанија.
1910  Жан Жене — француски писател.
1915  Едит Пјаф — француска пејачка.
1920  Лазар Мојсов — македонски и југословенски политичар.
1921  Блаже Конески — македонски академик, писател, поет и научник.
1941  Морис Вајт — американски музичар.
1944  Алвин Ли — англиски рок-музичар.
1957  Кевин Мекхејл — американски кошаркар.
1958  Веселин Вуковиќ — српски и југословенски ракометар и тренер.
1963  Тил Швајгер — германски глумец.
1964  Арвидас Сабонис - литвански и советски кошаркар.
1966  Алберто Томба — италијански скијач.
1973  Врбица Стефанов - македонски кошаркар.
1985  Гери Кејхил — англиски фудбалер.
1987  Карим Бензема — француски фудбалер.
1988  Алексис Санчез — чилеански фудбалер.
1997  Фикајо Томори — англиски фудбалер.