19 Крма

Од Википедија — слободната енциклопедија
19 Крма
{{{опис}}}
Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 11 м 16,2 с
Деклинација - 12° 55' 35"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
4,7
Физички податоци
Историја
Други ознаки 19 Pup

19 Puppisѕвезда во соѕвездието Крма, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, 19 Puppis е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 4,7 m.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 11 м 16,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 12° 55' 35".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на 19 Puppis е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 275; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5434. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1484.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]