Светско првенство во фудбал 1998 - група Ц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Натпреварите во групата Ц на Светското првенство во фудбал 1998 се одржале од 12 јуни до 24 јуни. Учсници во оваа група биле Франција, Јужна Африка, Данска и Саудиска Арабија.

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
 Франција 3 3 0 0 9 1 +8 9
 Данска 3 1 1 1 3 3 0 4
 ЈАР 3 0 2 1 3 6 -3 2
 Саудиска Арабија 3 0 1 2 2 7 -5 1


Саудиска Арабија v Данска[уреди | уреди извор]

12 јуни 1998
17:30
Саудиска Арабија  0 - 1  Данска Стад Феликс Боларт, Ленс
Гледачи: 38,140
Судија: Хавиер Кастрили (Аргентина)
Извештај Рипер гол 69'

Франција v Јужна Африка[уреди | уреди извор]

12 јуни 1998
21:00
Франција  3 - 0  ЈАР Велодром, Марсеј
Гледачи: 55,000
Судија: Марсио Резенде де Фреитас (Бразил)
Дугари гол 36'
Иса гол 77' (а.г.)
Анри гол 90+2'
Извештај

Јужна Африка v Данска[уреди | уреди извор]

18 јуни 1998
17:30
ЈАР  1 - 1  Данска Стад де Тулуза, Тулуза
Гледачи: 33,300
Судија: Џон Торо Рендон (Колумбија)
МекКарти гол 51' Извештај Нилсен гол 12'

Франција v Саудиска Арабија[уреди | уреди извор]

18 јуни 1998
21:00
Франција  4 - 0  Саудиска Арабија Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 80,000
Судија: Артуро Брицио Картер (Мексико)
Анри гол 37'78'
Трезеге гол 68'
Лизаразу гол 85'
Извештај

Франција v Данска[уреди | уреди извор]

24 јуни 1998
16:00
Франција  2 - 1  Данска Стад Жерлан, Лион
Гледачи: 39,100
Судија: Пјерлуиџи Колина (Италија)
Џоркаеф гол 12' (пен.)
Пети гол 56'
Извештај Лаудруп гол 42' (пен.)

Јужна Африка v Саудиска Арабија[уреди | уреди извор]

24 јуни 1998
16:00
ЈАР  2 - 2  Саудиска Арабија Парк Лескјур, Бордо
Гледачи: 31,800
Судија: Марио Санчез (Чиле)
Бартлет гол 18'90+3' (пен.) Извештај Ал-Џабер гол 45+2' (пен.)
Ал-Тунајан гол 74' (пен.)