Светско првенство во фудбал 1998 - група Б

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Натпреварите во групата Б на Светското првенство во фудбал 1998 се одржале од 11 јуни до 23 јуни. Учсници во оваа група биле Италија, Камерун, Австрија и Чиле.

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
 Италија 3 2 1 0 7 3 +4 7
 Чиле 3 0 3 0 4 4 0 3
 Австрија 3 0 2 1 3 4 -1 2
 Камерун 3 0 2 1 2 5 -3 2Италија v Чиле[уреди | уреди извор]

11 јуни 1998
17:30
Италија  2 - 2  Чиле Парк Лескјур, Бордо
Гледачи: 31,800
Судија: Лусијен Бошарду (Нигер)
Виери гол 4'
Р. Баџо гол 85' (пен.)
Извештај Салас гол 45'49'

Камерун v Австрија[уреди | уреди извор]

11 јуни 1998
21:00
Камерун  1 - 1  Австрија Стад де Тулуз, Тулуз
Гледачи: 33,460
Судија: Епифанио Гонзалез (Парагвај)
Нжанка гол 78' Извештај Полстер гол 90'

Чиле v Австрија[уреди | уреди извор]

17 јуни 1998
17:30
Чиле  1 - 1  Австрија Стад Жофроа Гишар, Сент Етјен
Гледачи: 30,600
Судија: Гамал Ал-Гандур (Египет)
Салас гол 70' Извештај Вастиќ гол 90'

Италија v Камерун[уреди | уреди извор]

17 јуни 1998
21:00
Италија  3 - 0  Камерун Стад де ла Мосон, Монпеље
Гледачи: 29,800
Судија: Едвард Лени (Австралија)
Ди Бјаџо гол 7'
Виери гол 75'89'
Извештај

Италија v Австрија[уреди | уреди извор]

23 јуни 1998
16:00
Италија  2 - 1  Австрија Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 80,000
Судија: Пол Даркин (Англија)
Виери гол 49'
Р. Баџо гол 89'
Извештај Херцог гол 90' (пен.)

Чиле v Камерун[уреди | уреди извор]

23 јуни 1998
16:00
Чиле  1 - 1  Камерун Стад де ла Божоар, Нант
Гледачи: 35,500
Судија: Лашло Вагнер (Унгарија)
Сиера гол 20' Извештај М'Бома гол 55'