1996 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1986198719881989199019911992 •   
199319941995 1996 199719981999
   2000200120022003200420052006
Поврзан временски период или предмет
1993199419951996199719981999
1960-тите1970-тите1980-тите1990-тите2000-тите2010-тите2020-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1996 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]