1994 Шведски општи избори

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Избори во 1994
Шведска
1991 ←
18 септември 1994 → 1998

Сите 349 места во парламентот
175 се потвребни за мнозинство
  Ingvar Carlsson.jpg Carl Bildt 2001-05-15.jpg Olof Johansson
Партија ШСДП МП ЦП
Припадност центар центар центар
Добиени гласови 2,513,905 1,243,253 425,153
Удел 45.3% 22.4% 7.7%

  Bengt Westerberg Gudrun Schyman Marianne Samuelsson, landshovding pa Gotland, talar vid oppnadet av BSPC-s mote i Visby 2008-09-01.jpg
Партија ЛНП ЛП ПЗ
Припадност центар центар центар-лево
Добиени гласови 399,556 342,988 279,042
Удел 7.2% 6.2% 5.0%

  Alf Svensson 2003-08-25 001.jpg
Партија Христијански демократи (Шведска) НД
Припадност центар нема
Добиени гласови 225,974 68,663
Удел 4.1% 1.2%

PM пред изборите

Карл Билд
МП

Избран за PM

Ингвар Карлсон
ШСДП

Резултати од изборите.

Општите избори во Шведска се оддржале на 18 септември 1994 година. Шведската социјалдемократска партија остана најголемата партија во Риксдаг, освојувајќи 161 од 349 гласа.[1] Предводена од Ингвар Карлсон, партијата се врати на власт и формираше малцинска влада по изборите. Ова било последен пат кога социјалдемократската партија забележа 45% од гласовите, пред уделот на гласовите на партијата драстично да се намали само четири години подоцна и никогаш не се опорави. Зелените исто така се вратија во Риксдаг по тригодишно отсуство.

Изборите се здобија со најголемите разлики во блокот за една генерација, при што црвено-зелените партии направија значителен упад во сината срж на внатрешниот Смаланд и Западен Геталанд, со уште поголема стапка од 1988 година . Социјалдемократите собраа повеќе од 50% од гласовите во сите пет северни окрузи, Блекинге, Седерманланд, Вестманланд и Оребро.[2]

И покрај губењето на власта, умерените ги задржаа своите 80 места и добија 0,5% од 1991 година . Поради значителните загуби на нивната коалиција, нето-разликата меѓу блоковите беше 53, при што црвено-зелените сочинуваат 201, а сините партии 148.[2]

Лошо поминаа Демохристијаните, кои го надминаа прагот со само 3.752 гласа.[2] Нова демократија, десничарската популистичка политичка партија која влезе во Риксдаг три години претходно, имаше мошне слаби резултати, ги изгуби повеќето свои гласачи и сите свои места во Риксдагот. Севкупно, уделот на гласовите на партијата падна од 6,7% во 1991 година на 1,2% во 1994 година.

Изборите воведоа продолжен изборен циклус од четири години, заменувајќи ги претходните тригодишни мандати.

Овие избори беа значајни и по тоа што беа првите избори во светот за кои официјалните резултати биле објавени во живо на World Wide Web-от (други земји претходно го користеа тогашниот интернет за официјално емитување на резултатите од изборите, но со поедноставни методи, како на пример: е-списоци).[3]

Резултати[уреди | уреди извор]

5.555.540 важечки ливчиња.[2]

Sweden Riksdag 1994.svg
Забава Гласови % Седишта +/-
Шведската социјалдемократска партија 2.513.905 45.3 161 +23
Умерена партија 1.243.253 22.4 80 0
Централна партија 425.153 7.7 27 -4
Либерална народна партија 399.556 7.2 26 -7
Левица 342.988 6.2 22 +6
Партијата на зелените 279.042 5.0 18 +18
Партијата за демохристијанско општество 225.974 4.1 15 -11
Нова демократија 68.663 1.2 0 – 25
Други партии 57.006 1.0 0 0
Неважечки/празни гласови 84.853
Вкупно 5.640.393 100 349 0
Регистрирани гласачи/излезност 6.496.120 86,8
Извор: Nohlen & Stöver

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nohlen & Stöver, p1873
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Allmänna valen 1994. Del 1, Riksdagsvalet den 18 september 1994“ (PDF) (шведски). Statistical Central Bureau. Посетено на 18 November 2019.
  3. General aspects of Sweden's electoral system